1 USD
1.72426 BGN
Петрол
62.7 $/барел
Bitcoin
$96,780.8

Ватиканът в дълг: Може ли новият папа да спаси държавата от фалит?

135 кардинали ще се съберат за следващия конклав

След дълбоки, но болезнени реформи, Светият престол е изправен пред фискален разлом. Светият престол не е просто духовен център на 1,4 милиарда католици по света, той е и държава с над 5000 имота, инвестиции и хазна, която буквално крета на ръба.

И въпреки че изборът на нов папа обикновено се обсъжда през призмата на религиозната доктрина, този път залозите включват и нещо далеч по-прагматично: кой може да бъде следващият главен изпълнителен директор на Ватикана?

Както казва известният ватикански наблюдател Томас Рийс: „Те търсят Исус Христос с MBA (Master of Business Administration).“

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Реформаторът, който разбуни духовете

Когато папа Франциск пое ръководството през 2013 г., Ватиканската банка е синоним на скандал, наричана „пералня за съмнителни пари“, с активи за над 8 милиарда долара, скрити зад плътна завеса от бюрокрация. Първото му послание: „Бих искал бедна Църква – за бедните.“, разказват Forbes.

Той закрива 3500 сметки, гони богатите и недосегаемите, назначава външни одитори, създава Секретариат по икономиката, повери управлението на кардинал Джордж Пел и обяви край на непрозрачните дарения. Това е най-смелият опит за въвеждане на финансов морал в модерната история на Ватикана.

Сблъсък със „старата гвардия“ 

Но реформите не дойдоха без съпротива. Старите структури, навикнали на прикритост, контраатакуваха, първо чрез публични обвинения срещу Пел, после чрез кулисна бюрократична съпротива. Пел бе обвинен в сексуални посегателства в Австралия, процес, който отне години и бе отменен от съда, но унищожи тежестта му като реформатор. Без него Франциск изгуби темпото и фокусa си в битката с традиционалистите.

Финансовата истина

След десетилетие на разтърсване, резултатите започнаха да се виждат. През 2023 г. доклад на Moneyval посочи значителен напредък в борбата с прането на пари и финансирането на тероризма. За първи път Ватиканът се класира сред стабилните финансови системи на Европа. Но цената беше висока: изтощена хазна, нерешени пенсионни дефицити и прекалена зависимост от благотворителни дарения и туризъм.

През миналата година Светият престол изхарчи 121 милиона долара, докато събра едва 57 милиона в дарения чрез Peter’s Pence. Пенсионният му фонд е все още с 700 милиона долара дефицит.

Кой ще наследи трона и хазната?

Снимка: Getty Images

135 кардинали ще се съберат за следващия конклав – не просто да изберат духовен водач, а да намерят човек, който може да управлява сложна мултинационална организация, изпълнена с интриги, недвижими имоти и огромна отговорност.

В играта са имена от цял свят, които включват от консервативния Питър Търксън от Гана до прогресивния Луис Антонио Тагле от Филипините. Мнозина говорят, че е време за първия папа от Азия. Но каквото и да е бъдещето на религиозната линия, едно е сигурно: следващият папа ще трябва да бъде не просто светъл водач, а управленец, способен да изведе Ватикана от финансовия лабиринт.

Наследство с много нули

Сградите в Mayfair, магазинът Bulgari в Лондон, апартаментите в Париж и историческите базилики не могат вечно да крепят институцията, която разчита на вяра и на финансова дисциплина. А Франциск оставя уроци, но и отворени сметки.

Новият папа ще трябва не само да моли за мир, но и да моли за баланс. На банковата сметка.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук