
Disney започва строеж на нов увеселителен парк – ето къде
Това е първият проект за парк на компанията за последните 15 години
135 кардинали ще се съберат за следващия конклав
След дълбоки, но болезнени реформи, Светият престол е изправен пред фискален разлом. Светият престол не е просто духовен център на 1,4 милиарда католици по света, той е и държава с над 5000 имота, инвестиции и хазна, която буквално крета на ръба.
И въпреки че изборът на нов папа обикновено се обсъжда през призмата на религиозната доктрина, този път залозите включват и нещо далеч по-прагматично: кой може да бъде следващият главен изпълнителен директор на Ватикана?
Както казва известният ватикански наблюдател Томас Рийс: „Те търсят Исус Христос с MBA (Master of Business Administration).“
Когато папа Франциск пое ръководството през 2013 г., Ватиканската банка е синоним на скандал, наричана „пералня за съмнителни пари“, с активи за над 8 милиарда долара, скрити зад плътна завеса от бюрокрация. Първото му послание: „Бих искал бедна Църква – за бедните.“, разказват Forbes.
Той закрива 3500 сметки, гони богатите и недосегаемите, назначава външни одитори, създава Секретариат по икономиката, повери управлението на кардинал Джордж Пел и обяви край на непрозрачните дарения. Това е най-смелият опит за въвеждане на финансов морал в модерната история на Ватикана.
Но реформите не дойдоха без съпротива. Старите структури, навикнали на прикритост, контраатакуваха, първо чрез публични обвинения срещу Пел, после чрез кулисна бюрократична съпротива. Пел бе обвинен в сексуални посегателства в Австралия, процес, който отне години и бе отменен от съда, но унищожи тежестта му като реформатор. Без него Франциск изгуби темпото и фокусa си в битката с традиционалистите.
След десетилетие на разтърсване, резултатите започнаха да се виждат. През 2023 г. доклад на Moneyval посочи значителен напредък в борбата с прането на пари и финансирането на тероризма. За първи път Ватиканът се класира сред стабилните финансови системи на Европа. Но цената беше висока: изтощена хазна, нерешени пенсионни дефицити и прекалена зависимост от благотворителни дарения и туризъм.
През миналата година Светият престол изхарчи 121 милиона долара, докато събра едва 57 милиона в дарения чрез Peter’s Pence. Пенсионният му фонд е все още с 700 милиона долара дефицит.
135 кардинали ще се съберат за следващия конклав – не просто да изберат духовен водач, а да намерят човек, който може да управлява сложна мултинационална организация, изпълнена с интриги, недвижими имоти и огромна отговорност.
В играта са имена от цял свят, които включват от консервативния Питър Търксън от Гана до прогресивния Луис Антонио Тагле от Филипините. Мнозина говорят, че е време за първия папа от Азия. Но каквото и да е бъдещето на религиозната линия, едно е сигурно: следващият папа ще трябва да бъде не просто светъл водач, а управленец, способен да изведе Ватикана от финансовия лабиринт.
Сградите в Mayfair, магазинът Bulgari в Лондон, апартаментите в Париж и историческите базилики не могат вечно да крепят институцията, която разчита на вяра и на финансова дисциплина. А Франциск оставя уроци, но и отворени сметки.
Новият папа ще трябва не само да моли за мир, но и да моли за баланс. На банковата сметка.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Това е първият проект за парк на компанията за последните 15 години
Ето каква е причината
Кой печели повече – мъжете или жените?