1 USD
1.72168 BGN
Петрол
66.81 $/барел
Bitcoin
$87,412.4

Финансиране от Ватикана преди 30 години дава тласък на социални проекти в България

Два български проекта печелят „100 проекта на Светия Отец“

През 90-те години на миналия век България преминава през тежка икономическа криза, която засяга най-уязвимите групи в обществото. В този контекст, през 1995/1996 г., Ватиканът стартира инициативата „100 проекта на Светия Отец“, насочена към социалната подкрепа по идея на Папа Йоан Павел II. Програмата е посветена на посветени на „Годината на милосърдието“. Сред проектите, получили финансиране, са и два български – за създаване на дневен център за деца с увреждания и за подкрепа на самотни майки. 

Екипът на bTV Бизнес Новините се свърза с Людмила Баликова, ръководител на център за самотни майки „Рождество Христово“ и Стефан Марков, изпълнителен директор на „Каритас – Русе“, за да разберем малко повече за инициативите и тяхното развитие.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Папа Йоан Павел II

Програмата „100 проекта на Светия Отец“ е реализирана чрез съвета Cor Unum – ватиканската структура, която отговаря за социалните дейности на Католическата църква. По това време представител на България в съвета е епископ Христо Пройков от Католическата църква от източен обред, който предлага двата проекта. Те получават одобрение и еднократно финансиране в размер на 3000 долара, след което трябва сами да намират средства за продължаването си. 

Реализираните проекти в Русе и София 

ДЦДУ „Милосърдие”

Людмила Баликова ни разказа, че проектът за дневен център за деца с увреждания е реализиран в Русе, а този за жените в неравностойно положение в София. Десетилетия по-късно и двата продължават да работят, макар и без финансиране от Ватикана. 

Софийският проект днес функционира като Фондация „Рождество Христово“ и разчита на подкрепа от благотворителни организации. Фондацията е създадена през 1998 г. с цел предоставяне на материална, морална и социална подкрепа на жени в неравностойно положение. През 2005 г. е създадн център, който предлага персонализирани програми, съобразени с индивидуалните нужди на всяка жена, както и възможности за участие в занаятчийски работилници, където те могат да развиват своите умения и да се интегрират по-успешно в обществото. 

ДЦДУ „Милосърдие”

Стефан Марков, изпълнителен директор на „Каритас – Русе“, разказа, че през далечната 1998 г. парите получени от проекта се помогнали за изграждането на дневен център за деца с увреждания.

„Тогава центърът дори нямаше име“, спомня си той.

Към днешна дата името на центъра е „Милосърдие“ и е надежден партньор на децата със специални нужди от града и на техните семейства. С тези средства е направена общата сграда и малка част от обзавеждането. През 2009 година Каритас Русе получава държавно финансиране за предоставяне на делегирана държавна дейност в социалната сфера.

Бъдещето на инициативите 

„По времето на Папа Франциск не съм участвала в нови проекти“, казва Людмила Баликова. Същото споделя и Стефан Марков. Той казва, че след този проект не е имало други подобни.

„Папа Йоан Павел II беше с голямо сърце за социални каузи“, споделя той. Освен това той разясни пред екипа ни, че Ватиканът не се занимава директно с финансиране.

Макар финансирането да е било скромно и еднократно, то е помогнало за създаването на двата проекта, които и до днес помагат на нуждаещите се.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук