Милиардерите, които са започнали от нулата
Преди да завладеят света са живели в бедност
Важно е пътуващите да разбират тези културни разлчия
Даването на бакшиш понякога може да се възприеме като обидно. В много страни, където обслужващия персонал е добре платен, бакшишите могат да се разглеждат по-скоро като обида, отколкото като комплимент. Грешният бакшиш в определени страни може да превърне приятелския жест в културен гаф.
За пътуващите разбирането на тези културни различия помага да се избегнат неудобни ситуации и показва уважение към местните обичаи. Ето кои са страните, в които да не оставяте бакшиши според Business Insider:
1. Китай
Обикновено никой не дава бакшиш в Китай. Някога разглеждано като капиталистическа практика, даването на бакшиши все още носи тази стигма в страната и до днес. Като цяло е ненужно на повечето места, с изключение на луксозните хотели, обслужващи западните туристи. Както официалната политика, така и социалните норми поддържат култура без бакшиши. Туристическите компании на едро таксуват малко за услугите си, груповите екскурзоводи и шофьорите често зависят от бакшиши за доходи.
2. Френска Полинезия
Даването на бакшиши във Френска Полинезия не е задължително или очаквано. Добре е да дадете бакшиш за отлично обслужване, но получателят може да не приеме. За да улеснят живота на туристите, някои ресторанти ще прикачат бележка, че бакшишът е добре дошъл.
3. Япония
Даването на бакшиш при всякакви обстоятелства в Япония може да изглежда грубо, защото доброто обслужване е стандартно и се очаква. Въпреки това, тези, които са свързани с туристическата индустрия, може да оценят бакшиш. В този случай посетителят трябва да постави бакшиша си в плик и да го предаде дискретно.
4. Корея
Бакшиши в Южна Корея не се очакват, но някои от по-хубавите хотели се таксуват с 10 процента такса за обслужване и таксиметровите шофьори ще оценят да им бъде казано да запазят рестото, но само ако е малка сума.
5. Швейцария
Федералният закон на Швейцария налага всички такси за услуги да бъдат включени в публикуваните цени, така че няма задължение да давате бакшиш на хората в сферата на услугите – сервитьори, фризьори, хотелски портиери и т.н. Хората могат да изберат да добавят малък бакшиш и по-висок процент на бакшиш са по-често срещани в големите градове.
Преди да завладеят света са живели в бедност
Очаква се TikTok да бъде спрян на 19 януари в САЩ
Живописните им пейзажи ще ви пленят