Илон Мъск обяви публично одобрението си за крайнодясната германска партия „Алтернатива за Германия“, което предизвика разговори няколко седмици преди федералните избори в страната, съобщава Euronews.
Политиката на Великобритания и намесата на Мъск
Италианското правителство с предупреждение
Забраната на X в Бразилия
Най-богатият човек в света написа в статия за германски вестник по-рано този месец, че подкрепя позицията на партията относно енергията, икономическото възстановяване и миграцията, принципи, които според него „направиха Tesla и SpaceX успешни“. В отговор представители на германското правителство обвиниха Мъск, че се опитва да повлияе на предстоящите избори на 23 февруари.
Ето и други примери за намеса на Мъск в политиката в Европа през изминалата година:
Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Мъск за политиката на Великобритания
Снимка:
Ройтерс
Наскоро Мъск беше сниман с Найджъл Фараж, лидер на популистката партия Reform UK, и Ник Кенди, касиер на партията пред картина на Доналд Тръмп в Мар-А-Лаго, имението на новоизбрания президент на САЩ във Флорида. Някои казват, че снимката предполага, че Мъск, който вече е ключов играч във втората администрация на Тръмп, може да насочи вниманието си към политиката във Великобритания.
Фараж потвърди пред британските медии през декември, че Мъск обмисля дарение на партията. Според съществуващите закони обаче Мъск не може да направи лично дарение, тъй като не е регистриран да гласува в страната, но потенциално би могъл да допринесе чрез дъщерното дружество на X, което все още извършва бизнес в страната, според регистрите на компанията.
Предупреждение от Италия
Снимка:
Ройтерс
Мъск получи остро предупреждение от италианския президент Серджо Матарела да спре да се намесва в делата на страната след спорен туит на страницата му с искане съдиите да бъдат уволнени.
Група магистрати постанови през ноември, че седем мъже, задържани в Албания съгласно нов пакт за миграция между Италия и Албания, трябва да бъдат прехвърлени обратно в Италия. Ход, който широко се смята за удар срещу ограничаването на нелегалната миграция на десния премиер Джорджия Мелони.
Мъск предложи на X след решението, че „тези съдии трябва да си тръгнат“.
Сблъсъкът на Мъск с Александър де Мораес, бразилския съдия от върховния съд, бе едно от най-големите правни предизвикателства за милиардера. Това започна, когато Мъск се бори със съдебна заповед през април за премахване на над 100 акаунта, които бяха маркирани за реч на омразата, дезинформация или маркирани като заплаха за демокрацията, според Wall Street Journal.
Мъск обвини де Мораес в „цензура“ и отмени ограниченията, които първоначално бяха наложени върху акаунтите. Де Мораес нареди на Мъск да назначи законен представител в компанията. Неспазването на това доведе до забранана X от Бразилия на 30 август, докато не бъдат платени глобите.
Забраната в крайна сметка беше отменена малко повече от месец по-късно, след като X плати на Бразилия 4,4 милиона евро глоби.