1 USD
1.72168 BGN
Петрол
61.44 $/барел
Bitcoin
$99,100.1

В кои европейски страни богатите получават най-много данъчни облекчения?

В някои държави богаташите могат да плащат ниски ставки чрез използването на фиктивни компании

Европейските правителства се борят с бюджетни ограничения. Слабият растеж, търговските сътресения и застаряващото население продължават да удрят държавните хазни, докато страните се надпреварват да увеличат разходите за отбрана.

На този фон европейските държави се конкурират, за да привлекат и задържат богатите, жадни за инвестиции хора и данъчните приходи, които те могат да донесат. И така, къде в Европа богатите получават най-много данъчни облекчения?

Италия

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Италия е популярна дестинация сред емигрантите не само заради своята култура и климат, но и заради данъчните си облекчения. На пръв поглед страната има сравнително високи данъци върху личните и корпоративните доходи, въпреки че има данъчни стимули, достъпни за чужденци.

Един от най-известните е режимът на плосък данък, който позволява на богатите лица да плащат фиксирана сума върху всички доходи от чуждестранен произход. Това е независимо от спечелената сума.

Годишната фиксирана такса наскоро беше увеличена на 200 000 евро от предишните 100 000 евро. Предимството е достъпно до 15 години и е отворено само за тези, които не са били данъчни резиденти в Италия поне 9 от последните 10 години.

Като се има предвид цената на плоския данък, той е интересен само за лица с много високо нетно състояние. „Италия е много популярна“, каза пред Euronews Business данъчният и имиграционният съветник Дейвид Лесперанс.

Швейцария

Швейцария също има вид схема за еднократни суми (forfait fiscal), въпреки че швейцарската държава заяви миналата година, че по-малко от 0,1% от данъкоплатците са били таксувани по този метод.

Начинът, по който работи, е, че вместо да събират такси въз основа на дохода или богатството, някои швейцарски региони изчисляват ставка въз основа на разходите на дадено лице. Въпреки че схемата за еднократно плащане може да бъде интересна за свръхбогатите, държавата е въвела минимална данъчна основа.

Снимка: iStock

Това е по-високата от две цифри: или седем пъти годишния ви наем, или стойността на наема на основния ви имот, или по-висока от 429 100 швейцарски франка (около 455 000 евро) - считано от 2024 г. Тези прагове се прилагат на федерално ниво, въпреки че определени региони могат да увеличат минималната сума.

Имате право на данъчно облекчение за неустойка, ако нямате швейцарско гражданство и ако идвате да живеете в страната за първи път - или след отсъствие от 10 или повече години. На бенефициентите също е забранено да работят или да управляват бизнес в Швейцария.

Това означава, че схемата е предназначена да привлече малък брой богати емигранти, които имат пасивен доход.

Португалия

Данъчните облекчения се превърнаха в полемична тема в Португалия поради рязко покачващите се разходи за живот, които бяха частично подхранени от пристигането на богати чужденци.

Въпреки това, след намаляване на помощите през 2023 г., португалското правителство отново въведе данъчни облекчения за емигранти (Non-Habitual Residence 2.0).

„Португалия имаше режим NHR, който ви позволяваше да живеете в Португалия до 10 години и да не плащате много данъци върху чуждестранните си доходи“, обясни Грегъри Гусенс, данъчен адвокат в Taxpatria.

По-специално това привлече голям брой пенсионери, които решиха да се преместят в Португалия и да не плащат данък върху доходите си от чуждестранна пенсия.

За тези, които генерираха доходи в Португалия, специфични дейности бяха обложени с преференциална ставка от 20%. Освен че разстрои местните жители, системата NHR предизвика критики от скандинавските държави, които наблюдаваха масово отлив на възрастните си граждани.

Финландия и Швеция по-специално отправиха официални искания за промяна на правилата си за двойно данъчно облагане с Португалия. Това би им позволило да налагат такси върху пенсиите на своите мигриращи емигранти.

В отговор на натиска Португалия вече промени данъчните си облекчения, за да „се фокусира върху хора с образование, които наистина могат да допринесат за португалската икономика“, обясни Гусенс.

Съгласно правилата на NHR 2.0, висококвалифицираните специалисти могат да си осигурят 20% данък върху доходите на физическите лица за 10 последователни години, заедно с данъчни облекчения за определени източници на чуждестранен доход.

Чуждестранните пенсии са изключени от това освобождаване, което означава, че те се облагат изцяло по стандартните ставки.

Фул компании

Друг начин, по който богатите хора могат да се радват на ниски ефективни данъчни ставки, е чрез използването на фиктивни компании, според Данъчната обсерватория на ЕС.

Органът отбелязва, че тези фирми са „в сива зона между избягване и укриване“ в смисъл, че са предназначени да избягват данък върху доходите.

Лицата, които крият активи по този начин, решават да вложат богатството си на името на компания, която контролират, вместо да го класифицират като личен доход. Ключова характеристика на фиктивната компания е, че тя няма активни бизнес операции.

Тегленията от компанията се облагат с данък по нормални ставки, въпреки че данъкоплатецът може да укрие излишъка в холдинговата фирма.

Интересни страни са следователно Ирландия (12,5%), Унгария (9%), България (10%) и Кипър (12,5%).

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук