Още проблеми за Shein: Студент намира жив скорпион в пратка от компанията
Тревожен инцидент разкрива рисковете на бързата мода
За какво е глобата?
Брюксел очаква Унгария да плати 200 млн. евро и да отмени дългогодишните си ограничения на правото на убежище, съобщава Euronews.
Унгария пропусна първия краен срок за плащане на глобата от 200 млн. евро, наложена от Съда на Европейския съюз (СЕС), което накара Брюксел да изпрати второ искане за плащане и създаде предпоставки за предстоящ челен сблъсък. Новият краен срок е 17 септември.
Ако Будапеща не преведе еднократната сума дотогава, Европейската комисия, която е принудена да гарантира, че държавите членки спазват решенията на Съда на ЕС, ще започне така наречената „процедура по прихващане“ и ще приспадне 200 млн. евро от разпределения на Унгария дял от бюджета на ЕС, част от който остава замразен заради спада на върховенството на закона.
„Тук няма място за маневриране. Трябва да следваме приложимите процедури“, заяви говорител на Комисията.
В решение, постановено през юни, Съдът на ЕС установи, че Унгария е извършила „безпрецедентно и изключително сериозно нарушение на правото на ЕС“ поради дългогодишните ограничения на правото на убежище в страната.
Спорът датира от декември 2020 г., когато съдът за пръв път заяви, че Унгария, под ръководството на министър-председателя Виктор Орбан, е ограничила достъпа до процедурите за предоставяне на убежище на лицата, търсещи международна закрила, като е направила „практически невъзможно“ подаването на молби. Унгарските власти бяха упрекнати, че незаконно държат търсещите убежище в така наречените „транзитни зони“ при условия, подобни на задържане, и нарушават правото им на обжалване. (Оттогава спорните „транзитни зони“ са затворени.)
Тази „систематична“ практика, заяви тогава съдът, включваше също така унгарската полиция, която принудително ескортираше граждани на трети страни, пристигнали незаконно в Унгария, до „ивица земя, лишена от всякаква инфраструктура“, като не им оставяше друг избор, освен да отидат в Сърбия.
Будапеща енергично оспорваше обвиненията и твърдеше, че миграционният натиск в целия ЕС оправдава дерогациите, но съдът отхвърли този аргумент.
Тъй като Унгария не се съобрази с решението от 2020 г., Европейската комисия предприе нови правни действия, в резултат на които през юни беше постановено решението. Съдиите стигнаха до заключението, че Унгария „пренебрегва принципа на искреното сътрудничество“ и „умишлено избягва“ прилагането на законодателството на блока в областта на убежището, което има последици за съседните държави членки.
Тревожен инцидент разкрива рисковете на бързата мода
Днес (11.10) Министерството на електронното управление ще започне процедурата по довереното изграждане на софтуера
Цветното небе е достойно да присъства на всяко стори в Instagram