САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Дори да не ви интересува много спортът, има нещо вълшебно в Олимпиадата
Дори и да не ви интересува много спортът, има нещо вълшебно в Олимпиадата: атлетите тренират с години, за да дадат всичко от себе си и да осигурят представянето на живота си – често в рамките на няколко секунди. На всеки две години се приспособяваме към различна часова зона, чувстваме се малко по-патриотични и ставаме много добри в разпознаването на знамена и национални химни от цял свят.
За да навлезете в олимпийския дух и емоциите, които идват с него, ви предлагаме някои факти за Олимпиадата, които ще ви впечатлят.
1. Първите олимпийски игри се провеждат през 8 век пр.н.е. в Олимпия, Гърция. Те се провеждат на всеки четири години в продължение на 12 века. След това, през 4-ти век от н.е., всички езически празници са забранени от император Теодосий I и Олимпийските игри вече не съществуват.
2. Спортната традиция обаче е възродена около 1500 години по-късно: Първата модерна олимпиада се провежда през 1896 г. в Гърция, пише ef.com.
3. В древна Гърция атлетите не са се притеснявали за спонсорство, защита или мода – те са се състезавали голи.
4. Тогава игрите продължавали пет-шест месеца.
5. Жените имат право да се състезават на Олимпийските игри от 1900 г.
6. От 1924-1992 г. зимните и летните олимпийски игри се провеждат в една и съща година. Сега те са на отделни цикли и се редуват.
7. Само четирима спортисти са печелили медали както на зимните, така и на летните олимпийски игри. Само една от тях, Криста Лудингер-Ротенбургер, печели медали в една година.
8. По време на Игрите в Лондон през 2012 г. Олимпийското село се нуждаеше от 165 000 кърпи за малко повече от две седмици дейност.
9. Официалните езици на игрите са английски и френски, допълнени от официалния език на страната домакин.
10. Тарзан се състезава на Олимпийските игри: Джони Вайсмюлер, спортист, превърнал се в актьор, който играе Тарзан в 12 филма, печели пет златни медала в плуването през 20-те години на миналия век.
11. От 1912-1948 г. художници участват в Олимпиадата: художници, скулптори, архитекти, писатели и музиканти се състезават за медали в съответните си области.
12. По време на Игрите в Берлин през 1936 г., двама японски състезатели по скок с прът си поделиха второто място. Вместо да се състезават отново, те разрязаха сребърния и бронзовия медал наполовина и сляха двете различни половини заедно, така че всеки от тях имаше половин сребърен и половин бронзов медал.
13. Олимпийският факел се запалва по старомодния начин на древна церемония в храма на Хера, в Гърция: Актриси, облечени в костюми на гръцки жрици, използват параболично огледало и слънчеви лъчи, за да запалят факлата.
14. Оттам факелът започва своята щафета към града домакин: Обикновено се носи от бегачи, но е пътувал на лодка, на самолет, на кон, на гърба на камила, под вода и в кану.
15. Незапаленият олимпийски факел също е изнасян в космоса няколко пъти.
16. Щафетният факел и олимпийският огън трябва да горят по време на цялото събитие. В случай, че пламъкът изгасне, може да се запали отново само с резервен пламък, който е запален в Гърция, и никога с обикновена запалка.
17. Игрите в Лондон през 2012 г. бяха първите олимпийски игри, в които всички участващи страни изпратиха жени спортисти.
18. Следните спортове вече не са част от Олимпийските игри: соло синхронно плуване, дърпане на въже, катерене на въже, летене с балон с горещ въздух, дуел с пистолет, тандемно колоездене, плувно състезание с препятствия и гмуркане за разстояние. За щастие стрелбата по гълъби на живо беше еднократна и само част от Олимпийските игри през 1900 г. в Париж.
19. Петте пръстена на олимпийския символ – проектирани от барон Пиер дьо Кубертен, съосновател на съвременните олимпийски игри – представляват петте населени континента на света.
20. Шестте цвята – син, жълт, черен, зелен, червен и бял фон – са избрани, защото знамето на всяка нация съдържа поне един от тях.
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците