Кристиано Роналдо се похвали с частен самолет Gulfstream G650 за 73 млн. долара
Поддръжката на самолета струва до 3 милиона долара годишно
Тя се намира върху 3000-годишна вавилонска плочка
В Британския музей се съхранява вавилонски артефакт, известен като Imago Mundi (латински за "образ на света"), който включва карта на Месопотамия - днешен Ирак - оградена от два кръга, представляващи Горчивата река.
Открита през 1882 г. от известния археолог Хормузд Расам в Сипар, картата е написана върху глина в Месопотамия преди около 2900 години.
Артефактът е бил повреден, но е включвал осем триъгълника, ограждащи централния кръг и показващи планини.
Асирологът д-р Ървинг Финкел, който работи за отдела за Близкия изток в Британския музей и специализира в клинописни надписи, и негова талантлива ученичка, Едит Хорсли, присъединиха фрагмент от плочата към картата през 1995 г., който помага на изследователите да разкрият библейска препратка.
Сред ключовете за четене на картата, една част казва, че пътниците трябва да преминат през „седем левги... за да видят нещо, което е наречено парсикту“.
В завладяващо видео в YouTube д-р Финкел каза, че „парсикту“ е ключов термин в неговата област.
Думата се появи на друга древна вавилонска плочка, която е свързана с размера на лодка, необходима за оцеляване на Големия потоп.
„Парсикту е дума, която вълнува учените. Защото това е описанието на Ковчега, който е построен, теоретично, от вавилонската версия на Ной“, каза д-р Финкел.
Изглежда, че следвайки инструкциите на Imago Mundi, изследователите ще намерят пътека до „Урарту“, където древна месопотамска поема твърди, че мъж и семейството му са направили ковчег, за да запазят живота сред потопа.
Местоположението е асирийския еквивалент на „Арарат“, което е еврейската дума за планината, където е бил Ной.
„Това показва, че историята е била една и съща и разбира се, че едното е довело до другото“, каза д-р Финкел.
Той продължи: „За първи път можем да заявим, че ако бяхме древни вавилонци, щяхме да знаем къде да отидем, за да видим останките от тази прекрасна лодка.“
Поддръжката на самолета струва до 3 милиона долара годишно
Влизането в България през "Дунав мост 2" вече става за секунди, казват шофьори
Вижте как империята му стигна тези размери