1 USD
1.86892 BGN
Петрол
74.32 $/барел
Bitcoin
$95,583.4

Три години война: Тръмп поиска природни ресурси от Украйна срещу финансова помощ

Свят

Какви природни ресурси притежава Украйна?

На тази дата преди три години започна инвазията на Русия в Украйна. Оттогава страната преминава през редица предизвикателство от щети за милиони до запори и резки движения в инфлацията.

Трусовете за страната продължават. Преди няколко дни Съединените щати потърсиха природни ресурси на стойност 500 милиарда долара от Украйна в замяна на военна помощ, предоставена по време на руската инвазия в страната. Сделката може да включва някои от най-големите залежи на титан, литий и графит в Украйна, съобщава Forbes. Към днешна дата САЩ са предоставили 174 млрд. долара помощ за Украйна, откакто Русия започна своята инвазия в Украйна на 24 февруари 2022.

Каква е сделката?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: Ройтерс

Тръмп поиска Украйна да осигури природни минерали на стойност 500 милиарда долара като част от сделка, която все още се договаря. Тази сделка е форма на отплата за финансовата помощ, предоставена от САЩ на Украйна за нейните военни усилия. Според доклад на Изследователската служба на Конгреса САЩ са изпратили малко над 174 милиарда долара през януари, значително по-малко от 350 милиарда долара, които Тръмп неточно твърди, че са били осигурени. От общо 175 млрд. долара, само 106 млрд. долара директно подпомагат правителството на Украйна. По-голямата част от остатъка финансира различни дейности на САЩ, свързани с войната в Украйна, а малка част подкрепя други засегнати страни в региона.

Най-големите запаси от няколко метала в Европа

Украинското министерство на опазването на околната среда и природните ресурси твърди, че Украйна има най-големите запаси от графит и литий в Европа. Запасите му от графит представляват 6% от общите световни доставки.

Украйна също твърди, че има най-големите резерви от титан в Европа. Те биха могли, твърди той, да отговорят на търсенето на САЩ и ЕС от титанов метал за следващите 25 години. Украйна също твърди, че притежава най-големите запаси от уран в Европа. И че неговите запаси от берилий могат да отговорят на глобалното производство през следващите 40 години.

Природните ресурси на страната са от решаващо значение за производството на батерии, броня, отбранителни материали и ядрено гориво.

САЩ и Украйна

Партньорството с Украйна за осигуряване на природни ресурси може да намали зависимостта на САЩ от Китай и Русия за вноса на тези минерали. Украинското министерство на природните ресурси твърди, че повече от половината световни доставки на уран идват от Китай и Русия.

Зеленски не подписва

Съединените щати и Украйна в момента са в напрегнати преговори за споразумение, което според Wall Street Journal е близо до приключване. Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент представи версия на споразумението на украинския президент Володимир Зеленски миналата седмица. Той обаче не го подписа, като заяви, че има нужда от повече време, за да го анализира и че иска гаранции за сигурност за Украйна. Според първата версия на споразумението САЩ ще получат 50% собственост върху природните ресурси на Украйна, включително нефт и газ, заедно с минералните запаси.

Трудни преговори

Зеленски намекна, че двете страни напредват със сделката, като каза, че „украински и американски екипи работят върху проект на споразумение между нашите правителства“, но подчерта, че „най-важното е да се дефинират правилно подробностите, за да се гарантира, че споразумението наистина работи“.

Германският канцлер Олаф Шолц разкритикува намерението на Тръмп да си осигури украински минерали, като го нарече "много егоистично и егоцентрично". Шолц посочи, че Украйна се нуждае от ресурсите си, за да финансира следвоенното възстановяване, а не за да преговаря с Тръмп.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации