Ценови войни: Най-богатият човек в Китай критикува платформите за онлайн пазаруване и правителството
За китайските бизнесмени е много необичайно да отправят публични нападки към правителството
Анализатори виждат като алтернатива връщането на Иран и Венецуела на световните петролни пазари
Цената на петрола на световните пазари днес се покачи за трети пореден ден, след като някои от най-важните производители като Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства съобщиха, че не са в състояние да повишат сериозно добива, а политическите проблеми в Либия и Еквадор оказват допълнителен натиск върху пазарите, съобщава Reuters.
Фючърсите на сорта Брент от Северно море, референтен за Европа, с доставка през август нараснаха с 1,13 долара или 1% до 110,7 долара за барел. В предишната сесия ръстът беше с 1,8%.
Американският лек суров петрол се увеличи с 1,26 долара или 1,1%, и достигна до 116,35 долара за барел.
Саудитска Арабия и ОАЕ са единствените страни членки на ОПЕК, за които се смята, че са в състояние да повишат добива, но според анализатори и те вече почти са достигнали пълния си капацитет.
Министърът на енергетиката на ОАЕ Сухаил ал Мазруей заяви вчера, че страната произвежда почти пълната си квота от 3,168 милиона барела дневно, договорена в рамките на ОПЕК+.
Саудитска Арабия пък твърди, че може да увеличи добива си само със 150 000 барела дневно, което е доста под официално афишираните 2 милиона барела свободен капацитет.
Либия се готви да обяви до дни форс мажор в Залива на Сирт, ако добивът и петролните терминали там не заработят нормално.
Министерството на енергетиката на Еквадор твърди, че до два дни добивът на петрол в страната може изцяло да спре заради антиправителствените протести. Еквадор произвежда по 520 000 барела дневно.
Анализатори обаче виждат като алтернатива връщането на Иран и Венецуела на световните петролни пазари.
За китайските бизнесмени е много необичайно да отправят публични нападки към правителството
В кои професии има най-малко кадри?
Колко харчат пушачите на година за цигари