1 USD
1.72168 BGN
Петрол
67.68 $/барел
Bitcoin
$85,152.5

Тръмп призовава „произвеждайте в Америка“, но шапките MAGA идват от... Китай? (ВИДЕО)

Фабрика в Китай масово произвежда стоки на марката на Доналд Тръмп от 2016 г.

Китайска държавна медия разкри, че фабрика в Китай масово произвежда стоки с надпис „Make America Great Again“ (MAGA) още от 2016 г. — да, именно емблематичните шапки и банери, които станаха символ на популистката кампания на Доналд Тръмп, пише The Economic Times.

Разкритията, придружени от бързо разпространяващо се видео, поставят под въпрос последователността на дългогодишните призиви на Тръмп да се „купуват американски стоки и да се наемат американци“. Иронията е особено силно изразена на фона на агресивната му търговска война с Пекин и риториката срещу китайския внос.

Не е първият път, когато произходът на MAGA стоките е поставян под въпрос, но новото разкритие добавя още многото въпроси, които съпътстват политическата кампания на Тръмп. Според новинарския канал China 24, фабриката Jiahao Flat Company не произвежда само няколко шапки, а над хиляда MAGA банера на ден, като всеки от тях струва около един долар. Работниците, някои от които едва знаят кой е Доналд Тръмп, съшиват основите на една американска политическа кампания от другия край на Тихия океан — и то в момент, когато Китай е потопен в търговска война с Вашингтон.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Репортажът показва оживената фабрична работилница, пълна със шевни машини и заети ръце, които произвеждат банери с лозунга на предизборната кампания на Тръмп. Несъответствието не остава незабелязано. Докато Тръмп продължава да критикува китайския внос и заплашва американски компании с тежки санкции, се оказва, че част от визуалната идентичност на неговата кампания всъщност се произвежда в същата страна, която той обвинява в икономически саботаж.

В един показателен момент от видеото, работник държи почти завършен банер на Тръмп и обяснява: „всеки ден трябва да произвеждаме над 1000 от тези“. Основното послание на репортажа трудно може да бъде изпуснато: предполагаемото лице на американското индустриално възраждане всъщност е, буквално, ушито в Китай.

Това разкритие е част от по-широка цифрова контраофанзива, идваща от Китай. Китайски създатели на съдържание и производители използват TikTok и други платформи, за да разкрият истината зад глобалното производство. От луксозни марки като Chanel и Louis Vuitton до кампанията на Тръмп, китайските производители демонстрират колко много светът — включително и най-големите му критици — разчита на техните фабрики.

Тези TikTok клипове не се ограничават само до разкрития за марките. Много търговци вече открито предлагат на потребителите директна връзка с т.нар. „оригинални фабрики“, хвалейки се с високо качество на материалите и квалифициран труд. В някои случаи те дори обещават безплатна доставка и поемане на митническите такси, като предлагат стоки, които изглеждат като дизайнерски, но на една десета от цената — разбира се, без лога.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук