1 USD
1.67036 BGN
Петрол
66.49 $/барел
Bitcoin
$117,013.0

Тръмп налага мита на медта от 1 август. Ще си вкара ли автогол САЩ?

Мотивацията зад митата е да се насърчи по-голям добив на индустриалния метал в страната

Планираното 50% мито върху вноса на мед може да се окаже най-големият автогол в търговската война, която президентът на САЩ Доналд Тръмп води срещу останалия свят, пише Reuters. Той обяви новата мярка в сряда, като посочи, че тя ще влезе в сила на 1 август.

Въпреки че Тръмп звучеше доста категорично в изявлението си, липсват подробности за това кои продукти ще бъдат включени в определението за мед и дали има възможност за изключения или по-ниски ставки за някои от основните доставчици на САЩ, като Чили и Канада.

Но дори и да бъдат направени някои отстъпки преди датата на влизане в сила, крайният резултат най-вероятно ще бъде, че върху вноса на мед ще бъде наложено значително по-високо мито в сравнение с това, което е било преди завръщането на Тръмп на власт през януари.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Както при другите мита на Тръмп, мотивацията зад митата върху медта е да се насърчи по-голям добив и преработка на този индустриален метал в страната, който е ключов за производството на електрически автомобили, военна техника, полупроводници и широк спектър потребителски стоки.

Проблемът при донякъде наивната икономическа визия на Тръмп е, че реалността на американския пазар на мед показва колко изключително трудно ще бъде да се постигне съществено увеличение на добива и преработката както в краткосрочен, така и в дългосрочен план.

Съединените щати произвеждат малко над половината от годишните си нужди от мед, а вносът на рафиниран метал през 2024 г. е бил 810 000 тона.

Възможно е компании за добив на мед като Freeport McMoRan и Rio Tinto да увеличат интензивността на работа в съществуващите си мини и да повишат добива, но това би осигурило само краткосрочно увеличение на предлагането на руда и вероятно не би било устойчиво.

Вносът на медна руда с цел рафиниране също е малко вероятен, тъй като възстановяването на неактивни мощности за топене изисква време и средства. Единственият реалистичен кандидат е заводът Asarco в Хейдън, Аризона, собственост на Grupo Mexico, който е спрян от над четири години.

Има и нови мини в етап на планиране, като най-значимата е Resolution Copper на Rio Tinto в Аризона, но нейното изграждане е забавено поради съдебни спорове, заведени от местното индианско племе апачи.

Решение на Върховния съд през май в полза на Rio и нейния партньор в проекта Resolution изглежда отваря пътя за развитието на мината, но дори и ако процесът бъде ускорен, ще са необходими още няколко години преди да започне първото производство.

САЩ имат необходимост от внос

Междувременно Съединените щати ще останат зависими от вноса на мед, което означава, че купувачите на метала имат ограничени възможности. Те или могат да платят мита, или да намалят потреблението на мед, като произвеждат по-малко от продуктите си.

Това означава, че автомобилните производители, строителите на жилища и производителите на електроника вероятно ще се сблъскат с по-високи разходи, тъй като вътрешните цени на медта ще се повишат, за да се доближат до нивото на вносния метал.

Как тези разходи ще бъдат поети или прехвърлени нататък зависи от пазарната мощ на съответните компании, но общият ефект най-вероятно ще бъде по-висока инфлация, ако разходите се прехвърлят към потребителите, или по-ниски инвестиции и заетост, ако компаниите направят това, което Тръмп е предложил — да „поемат митата“.

Кои страни ще бъдат най-засегнати от новите мита?

Страните, които ще бъдат най-засегнати от тарифата, са Чили, Канада и Мексико. Трите страни заявиха, че вносът от тях не застрашава интересите на САЩ и не трябва да бъде облагани. И трите имат споразумения за свободна търговия със САЩ.

Как вървят преговорите между ЕС и САЩ?

Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович заяви пред законодателите, че е постигнат значителен напредък по рамковото споразумение и че сделка може да бъде сключена в рамките на няколко дни.

Той изрази надежда, че преговарящите от ЕС скоро ще финализират сделката, особено след като срокът, поставен от САЩ, бе удължен от 9 юли до 1 август.

„Надявам се да постигнем удовлетворителен резултат, евентуално още в следващите дни“, заяви Шефчович.

В същото време италианският министър на икономиката Джанкарло Джорджети предупреди, че преговорите остават „много сложни“ и може да продължат до последния момент.

Ако новите мерки бъдат приложени, те ще доведат до най-високите митнически ставки в САЩ от 1934 г. насам. Пазарите не реагираха съществено на последната порция заплахи от страна на Тръмп, докато йената отслабна допълнително след новите митнически предупреждения към Япония.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук