Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Къде се намира България в класацията
Замърсяването на въздуха не само замъглява небето и ограничава видимостта, то също представлява сериозна заплаха за човешкото здраве по целия свят.
Приблизително 6,7 милиона смъртни случая са били свързани със замърсяването на въздуха през 2019 г. и близо 200 милиона години живот са били загубени тази година поради замърсяването на въздуха, според Global Burden of Disease. Според Световната здравна организация повишените нива на замърсяване на въздуха могат да доведат до по-високи нива на респираторни инфекции, сърдечни заболявания и рак на белите дробове.
Въз основа на наблюдаваните последици за здравето от замърсяването на въздуха, Световната здравна организация поддържа насоки за здравословна граница на замърсяване с прахови частици. Микроскопичните частици от прахови частици – особено тези, които са 2,5 микрометра или по-малки – се считат за вдишваеми и представляват най-голям риск за здравето.
Но много от най-замърсените страни в света не отговарят на указанията, определени от СЗО, според IQAir, швейцарска технологична компания, която събира данни за качеството на въздуха от монитори по целия свят. През 2022 г. само 13 от 131 държави и региони, проследени от IQAir, са имали средна годишна стойност в рамките на препоръчания от СЗО диапазон от 0 до 5 микрограма прахови частици на кубичен метър въздух, или µg/m3.
Нивата на замърсяване на въздуха в страните по света варират от рамките на здравословните насоки до почти 18 пъти над горната граница, според данни от 2022 г. на IQAir. От страните и регионите с най-високи нива на замърсяване на въздуха през 2022 г. повечето са разположени в регион, обхващащ Северна Африка през Близкия изток и към Индийския субконтинент.
Това са най-замърсени страни в света, както и средната годишна стойност на фините прахови частици на кубичен метър в страната, според IQAir:
Чад и Ирак за най-замърсените държави през 2022 г. При тях замърсяването с прахови частици надхръвля 10 пъти. Следват ги Пакистан, Кувейт и Индия.
Сред държавите със замърсяване между 7 и 10 пъти над нормата са Саудитска Арабия и Катар.
Със замърсяване 5-7 пъти над нормата са Босна и Херцеговина, Армения и Китай.
България попада в категорията със замърсяване 3-5 пъти над нормата. Там попадат още Израел, Тайланд, Италия и Гърция.
Държавите, които разполагат с най-чист въздух са Финландия, Австралия, Пуерто Рико и Естония.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови