1 USD
1.81684 BGN
Петрол
Bitcoin
$67,746.4

Топ 10 на градовете с непосилни цени

Свят

Кой град оглавява класацията?

 

Всеки, който следи пазара на жилища през последните две десетилетия, знае, че в много страни, и не само в САЩ, закупуването на жилище стана много по-трудно. 

Но нов доклад обобщава чувствата на много потенциални купувачи на жилища, като създава категория, която определя някои големи градове като "невъзможно недостъпни", пише CNN.

В доклада се сравняват средните доходи със средните цени на жилищата. В него се констатира, че търсенето на жилища с външно пространство, политиките за използване на земята, насочени към ограничаване на разрастването на градовете, и инвеститорите, които навлизат на пазарите, са довели до покачване на цените. 

Според годишния доклад на Demographic International за достъпността на жилищата, който следи цените на жилищата от 20 години, пет от 10-те най-недостъпни места в САЩ се намират в градовете на Западното крайбрежие и Хаваите.

Може би не е изненадващо, че най-скъпите американски градове за закупуване на жилище се намират в Калифорния, където Сан Хосе, Лос Анджелис, Сан Франциско и Сан Диего попаднаха в топ 10.

Столицата на Хаваите Хонолулу също се нарежда на шесто място сред 94 изследвани големи пазара в осем държави.

Австралия е единствената друга страна освен САЩ, която доминира в списъка на "невъзможно недостъпните", водена от Сидни и южните градове Мелбърн във Виктория и Аделаида в Южна Австралия. 

Начело на световната класация обаче е Хонконг - компактният азиатски финансов център, известен с малките си апартаменти и високите наеми. Забележително е, че това е единственият китайски пазар, включен в доклада.

Хонконг е редовен участник в класациите за най-скъпи жилища и има най-ниския процент на собственост на жилища от всички изследвани градове - едва 51 %, в сравнение с азиатския си съперник Сингапур, където собствеността на жилища достига 89 % благодарение на десетилетния ангажимент на правителството за изграждане на обществени жилища.

Защо цените са толкова високи?

Докладът измерва достъпността с помощта на съотношението цена/доход, което представлява средната цена на жилището, разделена на брутния среден доход на домакинството.

Той свързва нарастването на броя на работещите от вкъщи по време на пандемията с "шока в търсенето" на къщи извън градските центрове, които разполагат с повече външно пространство. Но той също така отдава рязкото покачване на цените на жилищата политиките за използване на земята, включително "ограничаването на градската среда" - вид планиране, целящо да спре разрастването на градовете.

Едно от решенията, пише авторът на доклада, е да се обърнем към Нова Зеландия. В статия за Financial Times Уендъл Кокс, старши научен сътрудник в Центъра за обществена политика "Фронтиер", се застъпва за това Канада, по-специално, да последва примера на Нова Зеландия и да освободи повече земя за незабавно застрояване.

Ванкувър и Торонто попадат в списъка на градовете, които са "невъзможно недостъпни". 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии