1 USD
1.72426 BGN
Петрол
61.43 $/барел
Bitcoin
$96,286.1

Тийнейджърите са онлайн постоянно, но все пак отчитат вредата за психичното здраве от социалните мрежи

Социалните мрежи оказват по-негативно въздействие върху момичетата, отколкото върху момчетата

Въздействието на социалните мрежи върху психичното здраве и благосъстояние на младите хора е нарастваща причина за безпокойство сред родители, преподаватели, здравни специалисти и регулатори. А сега почти половината тийнейджъри в САЩ казват, че социалните мрежи имат предимно негативен ефект върху хората на тяхната възраст — и почти същият дял заявяват, че намаляват използването на социални мрежи.

Това сочи доклад на изследователския център Pew Research Center, който изследва нагласите на американските тийнейджъри и родители към социалните мрежи и смартфоните. Докладът предлага актуален поглед върху начина, по който тийнейджърите възприемат собствената си употреба на социални мрежи, след като отделно проучване на Pew от декември показа, че почти половината от тийнейджърите в САЩ са онлайн почти постоянно.

Докладът идва на фона на призиви от страна на родители и регулатори към социалните мрежи да направят повече за защита на младите хора — и за предотвратяване на прекомерното време, прекарано в платформите.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Миналата година тогавашният главен здравен инспектор Вивек Мърти призова Конгреса на САЩ да изисква приложенията за социални мрежи да предупреждават с надписи за рисковете за младите хора — подобно на тези при алкохол и тютюн.

Австралия също прие първия в света закон, който забранява на тийнейджъри под 16 години да използват социални мрежи. А през март губернаторът на Юта, Спенсър Кокс, подписа исторически закон, изискващ от магазините за приложения да проверяват възрастта на потребителите, като целта е защита на тийнейджърите от достъп до неподходящо за възрастта съдържание онлайн.

За провеждането на изследването Pew е анкетирала 1 391 американски тийнейджъри на възраст между 13 и 17 години.

От анкетираните тийнейджъри, 48% заявяват, че смятат социалните медии за "предимно отрицателни" за хора на тяхната възраст, което е ръст от 32% в сравнение с 2022 г., когато Pew зададе същите въпроси в различно проучване. Само 11% от тийнейджърите днес смятат, че социалните медии са "предимно положителни" за техните връстници.

Едва 14% от тийнейджърите казват, че социалните медии имат предимно отрицателен ефект върху тях, въпреки че този процент се е увеличил от 9% през 2022 г.

Все пак, изглежда, че тийнейджърите се опитват да ограничат собственото си използване на социални медии, като 45% казват, че прекарват твърде много време онлайн, в сравнение с 36% през 2022 г. Над 40% от анкетираните тийнейджъри заявяват, че са намалили времето, което прекарват в социалните медии и на своите смартфони.

„Прекомерното използване на социални медии в нашето общество изглежда е основната причина за депресията сред хората в моята възрастова група. Хората изглежда позволяват на мненията на непознати да ги засягат и това влияе на психичното им състояние“, казва един от анкетираните.

Докладът предполага, че ефектите на социалните медии се различават до известна степен според пола, расата и етническата принадлежност. Например, тийнейджърките са малко по-склонни от тийнейджърите да кажат, че социалните мрежи са вредни за количеството сън, продуктивността, психическото им здраве и самочувствието им.

Тези изводи съответстват на изследвания от 2019 г., които сочат, че връзката между социалните мрежи и депресията може да е по-силна при тийнейджърките, отколкото при момчетата, като социалните медии вредят на психичното им здраве чрез по-голям риск от онлайн тормоз и намаляване на дейности с положително въздействие върху благосъстоянието, като съня.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук