Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Всички те, с изключение на един, са забогатели тази година
Илон Мъск, Джеф Безос и Марк Зукърбърг са сред малцината хора на планетата с нетно състояние над 100 милиарда долара.
Членовете на тази елитна група са натрупали 12-цифрено състояние, като притежават огромни количества акции в някои от най-ценните компании в света, пише Business Insider. Повечето от тях са основатели и настоящи или бивши главни изпълнителни директори, а някои като Уорън Бъфет щяха да бъдат много по-богати, ако не даваха милиарди за благотворителност.
Може да има само 15 сантимилиардери, но общото им богатство надхвърля 2,2 трилиона долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg. Това е повече от пазарната капитализация на компанията майка на Google - Alphabet - от 2 трилиона долара.
Всички те, с изключение на един, са забогатели тази година, като са добавили общо около 360 млрд. долара към личното си състояние. Bank of America (305 млрд. долара), Coca-Cola (298 млрд. долара) и Netflix (289 млрд. долара) имат по-малко от това.
Изключителната група е готова скоро да се разшири. Трима членове на фамилията Уолтън разполагат със състояние от над 92 млрд. долара, след като всеки от тях забогатя с поне 22 млрд. долара тази година.
Ето и списък на лицата, които притежават най-малко 100 млрд. долара, показващ оценката на Bloomberg за нетното им състояние към момента на публикуване, колко се е променило то през тази календарна година и източника на богатството им.
Наследницата на L'Oreal SA Франсоаз Бетенкур Майерс, основателят на Dell Technologies Inc. Майкъл Дел и мексиканският милиардер Карлос Слим първоначално достигнаха прага през последните пет месеца, а някои от тях се колебаят около него, като го преминават многократно.
Бетенкур Мейерс стана първата жена, натрупала 12-цифрено състояние през декември, след като акциите на луксозната козметична компания отбелязаха най-добрата си година от 1998 г. насам. 70-годишната Бетенкур Мейерс заема 14-то място в индекса с нетно състояние от 101 млрд. щатски долара.
59-годишният Дел също наскоро достигна 100 млрд. щатски долара, след като търсенето на оборудване, свързано с изкуствения интелект, повиши цената на акциите на Dell Technologies до рекордни стойности. Сега той е на 11-о място в индекса на Bloomberg със състояние от 113 млрд. щатски долара.
Други нови членове са 84-годишният Слим, който заема 13-о място със 106 млрд. щатски долара. Най-богатият човек в Латинска Америка е добавил около 28 млрд. щ.д. към нетното си състояние през 2023 г. на фона на бума на мексиканското песо, който е спомогнал за увеличаване на акциите на компаниите в неговата бизнес империя, които варират от строителство до управление на ресторанти и магазини.
В клуба се завръщат и стари имена. 61-годишният Гаутам Адани наскоро се завърна в елитната група, след като през 2023 г. заради атака на къси продавачи загуби повече богатство от всеки друг. Акциите на неговата водеща компания Adani Enterprises Ltd. поскъпнаха, тъй като глобалните инвеститори все повече се фокусират върху бизнеса в Индия.
Кои са в челната тройка?
Начело е 75-годишният основател и главен изпълнителен директор на LVMH Бернар Арно, чието нетно състояние възлиза на 222 млрд. щатски долара. По-голямата част от богатството му се дължи на дела му в най-големия производител на луксозни стоки в света.
Основателят на Amazon.com Inc. 60-годишният Джеф Безос се нарежда на второ място с нетно състояние от 208 млрд. щатски долара благодарение на собствеността си върху най-големия онлайн търговец на дребно в света. Tesla Inc. главен изпълнителен директор, 52-годишният Илон Мъск, има нетно състояние от 187 млрд. щатски долара и заема трето място в индекса. Богатството му, което е намаляло с повече от 40 млрд. щатски долара през тази година, се състои главно от дела му в най-ценния производител на автомобили в света.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови