1 USD
1.66823 BGN
Петрол
66.88 $/барел
Bitcoin
$119,360.0

Строежът на най-големия язовир в света е в ход

Свят

Еколозите са притеснени, местните жители са ядосани

Китай започна строителството на язовир на долното течение на река Ярлунг Цангпо в Тибет, който се смята за най-големия водноелектрически проект досега, съобщава The Guardian . Инвестицията е на стойност 1200 милиарда юана, или около 142,7 милиарда евро. Китайският премиер Ли Къцян  го нарече „проектът на века“.

Новосформираната China Yajiang Group ще отговаря за строителството, като част от проекта ще бъдат изградени пет каскадни водноелектрически централи. Очаква се те да имат общ капацитет от 60 гигавата (GW) и да произвеждат около 300 милиона мегаватчаса (MWh) електроенергия годишно, което се очаква да е достатъчно за снабдяване на десетки милиони хора, според китайската държавна информационна агенция Синхуа.

За сравнение, язовирът „Трите клисури“ на река Яндзъ, най-големият в момента язовир и най-голямата водноелектрическа централа в света, с капацитет от 22,5 гигавата (GW), произвежда 88,2 милиона мегаватчаса (MWh) електроенергия годишно, според Синхуа. Това е около три пъти по-малко от количеството, което се очаква да произвежда новата водноелектрическа централа в Тибет. Изграждането на язовир „Трите клисури“ е струвало 254,2 милиарда юана, или около 30,2 милиарда евро.

Еколозите са притеснени, местните жители са ядосани

Изграждането на нов язовир в отдалечен ъгъл на Тибетското плато повдигна опасения относно потенциалното му въздействие върху биоразнообразието, опасността от земетресения и свлачища, както и геополитиката. Районът е национален природен резерват и една от най-важните точки на биоразнообразие в страната.

Еколозите отдавна са загрижени за потенциалните необратими последици от изграждането на нов язовир. Този планински район е предразположен към природни бедствия, така че дори доставката на строителни материали може да бъде много опасна.

Източник на напрежение със съседните държави

Язовирът може да се превърне и в източник на напрежение между Китай и неговите съседи, особено Индия. Според BBC, експерти и официални лица смятат, че новият язовир би позволил на Китай да контролира или отклони реката, която продължава пътя си през индийския щат Аруначал Прадеш и Бангладеш и се влива в една от главните реки на Индия. Доклад от 2020 г., публикуван от австралийския институт Лоуи, установи, че „контролът върху реките [на Тибетското плато] дава на Китай мощно влияние върху икономиката на Индия“.

Междувременно Пекин настоява, че язовирът няма да има отрицателно въздействие върху районите надолу по течението.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Виж всички предложения от брошурата тук