Представители на ЕС казват, че системата се въвежда, за да се засили сигурността на границите и да се идентифицират пътници, които надвишават разрешеното време в Шенгенското пространство (90 дни в рамките на 180-дневен период).
Очаква се само 10% от граничните пунктове в Европа да имат автоматизирани бариери, когато EES стартира. Така че нарастват опасенията за това как това ще се отрази на времето за чакане на граничните пунктове.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Как ще се отрази на граничните пунктове?
EES ще бъде система за регистрация за пътуващи от Обединеното кралство, САЩ и други страни извън ЕС. То ще важи само за тези, които не се нуждаят от виза за влизане в ЕС. Пътуващите ще трябва да сканират своите паспорти на определени места всеки път, когато пресичат външна граница на ЕС. Няма да се прилага за законни граждани или жители на ЕС или тези с дългосрочни визи.
Системата ще регистрира името на пътуващия, биометричните данни, както и датата и мястото на влизане и излизане. Сканирането на лицето и данните за пръстови отпечатъци ще се вземат на всеки три години и са валидни за многократни пътувания в рамките на този период.
Това означава, че трябва да бъдат инсталирани нови бариери на всички международни сухопътни, морски и въздушни граници в Шенгенското пространство. Твърди се, че те са тежки, като някои летища казват, че е трябвало да подсилят подовете си, за да ги поддържат. Това е само една от безбройните причини за почти деветгодишното забавяне на системата.
Eurostar премахва системата за бързо чекиране
Изискванията за сканиране на EES принудиха европейската железопътна компания Eurostar да промени системата си за чекиране на границата на Великобритания. Железопътният оператор премахва услуга, която позволява на избрани пътници да пропуснат двойната паспортна проверка на жп гара St Pancras в Лондон.
От 13 февруари Eurostar ще спре своята опция SmartCheck за членове на Premium, Carte Blanche и Etoile Club.
Автоматизираните бариери ще бъдат въведени постепенно
Други страни все още работят върху планове за внедряване на EES. Европейската комисия (ЕК) разрешава шестмесечно поетапно внедряване на системата, за да се намали вероятността от дълго чакане на границите.
Този подход ще даде на участващите нации по-голяма гъвкавост за фина настройка на техните технологии и навигиране при неочаквани проблеми. Целта, според ЕК, е новата система да работи на 10 на сто от граничните пунктове във всяка държава членка в първия ден. През този период на меко стартиране паспортите на пътниците ще продължат да бъдат подпечатвани, както и електронно записвани.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM