1 USD
1.88841 BGN
Петрол
76.82 $/барел
Bitcoin
$106,086.0

Ще има ли Илон Мъск офис в Белия дом?

Свят

Все още не е ясно дали той ще стане държавен служител, въпреки че оглавява Департамента за правителствена ефективност (DOGE)

Илон Мъск, най-богатият човек в света, е главен изпълнителен директор на Tesla и SpaceX, но що се отнася до работата му с федералното правителство, статутът му е много по-неясен. Макар че той твърдо оглавява Департамента за правителствена ефективност (DOGE) на Доналд Тръмп, дали всъщност ще стане държавен служител, все още е въпрос без отговор, пише Fast Company. 

Това може да изглежда като техническа подробност. Мъск и Тръмп на практика са неразделни от месеци насам. Но тъй като вторият мандат на Тръмп започва и DOGE започва да има реална власт в администрацията, дали Мъск ще бъде обявен за „специален държавен служител“ или не, може да има реални последици - както и да доведе до някои правни предизвикателства, някои от които вече са налице.

Тъй като DOGE не е официален правителствен отдел, Мъск не е трябвало да преминава през какъвто и да е процес на проверка. Отделът ще се отчита пред началника на администрацията на Белия дом Сузи Уайлс чрез администратор (въпреки че не е ясно дали Мъск ще изпълнява тази роля), съгласно заповедта за създаването му. DOGE всъщност ще бъде реорганизация (и преименуване) на съществуващ отдел, наречен United States Digital Service, който беше създаден през август 2014 г. от президента Барак Обама.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: American Home Shield

Първоначално се очакваше Илон Мъск да има офис в сградата на изпълнителната власт „Айзенхауер“, която е част от комплекса на Белия дом, но не е част от Западното крило. Сега, според доклад в New York Times, Мъск може да се премести в същата сграда като Тръмп, което ще му даде още по-голям достъп до изпълнителния офис. 

Официалният статут на работа на Мъск ще окаже влияние върху ограниченията, които може да му бъдат наложени.

Снимка: Reuters

Ако Мъск стане специален държавен служител, той ще бъде изправен пред ограничения за конфликт на интереси, които биха могли да засегнат няколко от неговите предприятия, които имат договори с правителството за няколко милиарда долара. Освен това той ще трябва да подава формуляри за разкриване на финансова информация, освен ако не реши да не получава заплата (нещо, което той е посочил, че е готов да направи). 

Освен това със специалния си статут на държавен служител Мъск ще бъде ограничен от федералните закони за етика, които забраняват на държавните служители да участват в официални въпроси, в които те, техните семейства или организации имат финансов интерес. (Тръмп обаче би могъл да даде на Мъск писмен отказ от тези правила, според доклад в „Таймс“). 

Но да остане частно лице, което върши работа за правителството, може и да не съответства на целите на Мъск. По този начин той ще се сблъска с едно правило: Закона за федералните консултативни комитети. Този закон изисква от консултативните комитети да правят заседанията на комитета открити за обществеността, както и всички документи и материали, предоставени на или изготвени от отдела. В качеството си на специален държавен служител DOGE ще има възможност да извършва някои дейности пред очите на обществеността, а други - по по-затворен начин.

Снимка: Reuters

Илон Мъск заяви, че DOGE ще работи при „пълна прозрачност“. Досега DOGE работеше до голяма степен в тайна, като изключим случайните публикации в X. 

Разбира се, ако противниците постигнат своето, целият въпрос за статута на Мъск като специален държавен служител може да се окаже безпредметен. Минути след като Тръмп положи клетва в понеделник, бе подаден иск от National Security Counselors, адвокатска кантора в обществен интерес, в който се твърди, че DOGE е нарушила федералните закони за прозрачност, свързани със Закона за федералните консултативни комитети.

Снимка: Reuters

В иска се твърди, че DOGE не е позволил на обществеността да присъства на заседанията, да води протоколи, да подаде устав до Конгреса и други, тъй като Мъск и екипът са започнали да търсят потенциални съкращения малко след обявяването на изборите. Идеите за съкращения, съобщава „Вашингтон пост“, са били обменяни чрез криптирани съобщения в приложението Signal.

Този иск е само един от четирите, подадени срещу DOGE в понеделник. Те се надяват да спрат работата на отдела, докато той не започне да спазва правилата за прозрачност.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст