Токенът на Тръмп поевтиня с 20%
Биткойнът също отстъпва
Критици коментираха присъствието на най-богатите технологични лидери на церемонията
Церемонията по встъпването в длъжност на Доналд Тръмп, която постави световни технологични милиардери пред избраните от него министри, веднага бе подложена на обстрел от критиците на Тръмп като знак за олигархия и мощното им влияние, пише Guardian.
По време на церемонията в ротондата на Капитолия технологичните лидери, сред които главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг, главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук, главният изпълнителен директор на Google Сундар Пичай, основателят на Amazon Джеф Безос и главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск, се събраха заедно, за да символизират все по-близките отношения между технологичната индустрия и новия американски президент.
Нетното състояние на Марк Зукърбърг е 211 млрд. долара, на Джеф Безос - 245 млрд. долара, на Сундар Пичай - 1,3 млрд. долара, а на Илон Мъск - 426 млрд. долара. Общата стойност на богатството им надхвърля 880 млрд. долара.
Първоначално се предполагаше, че лидерите ще седнат на почетната трибуна - позиция, на която се намират членовете на семейството на Тръмп, бивши президенти и други високопоставени гости, когато церемонията все още беше планирана да се проведе навън.
Но поради студеното време във Вашингтон церемонията по встъпване в длъжност беше преместена в Капитолия, което наруши съществуващата организация на местата и издигна технологичните лидери на позиции до членовете на семейството на Тръмп и преди кандидатите за кабинета.
Магнатите от Силициевата долина се прекланят пред Тръмп
„Големите технологични милиардери имат място на първия ред на встъпването в длъжност на Тръмп“, публикува сенаторът от Масачузетс Елизабет Уорън в X. “Те имат дори по-добри места от кандидатите за кабинета на самия Тръмп. Това казва всичко.“
Очакваше се да присъстват главният изпълнителен директор на TikTok Шу Зи Чу, както и Сам Алтман от OpenAI и Дара Хосровшахи от Uber. Кметът на Ню Йорк Ерик Адамс, водещият на подкасти Джо Роган и Рупърт Мърдок, почетен председател на Fox Corporation и главен изпълнителен директор на News Corp, също присъстваха, както и аржентинският президент Хавиер Милей, но на по-малко важни позиции.
Сред технологичните лидери беше и годеницата на Безос Лорън Санчес. Медийният коментатор от Демократическата партия Рон Филипковски отбеляза: „В момента, в който е на власт, е необходимо да се вземат мерки, за да не се допусне, че ще се случи нещо нередно: „На церемонията днес в Ротондата не бяха допуснати съпругите на конгресмените. Различни правила за олигарсите“.
В коментарите си през уикенда Стив Банън, бившият главен стратег на Белия дом на Тръмп, описа технологичните титани, събрали се на инаугурацията, като „молители“ на Доналд Тръмп, които правят „официална капитулация“, подобна на японската капитулация пред съюзническите сили на палубата на американския кораб „Мисури“ през септември 1945 г.
Коментарите дойдоха в момент, когато бившият президент Джо Байдън предупреди, че „в Америка се оформя олигархия на изключителното богатство, власт и влияние, която буквално заплашва цялата ни демокрация“, както и за „опасната концентрация на власт в ръцете на няколко свръхбогати хора“.
Биткойнът също отстъпва
В страните от ЕС, през 2024 г., са регистрирани с 5,9% по-малко нови електрически автомобила
Повечето от световните суперсили са членове на правно обвързващия международен договор.