Русия пое контрола над газовия и петролен проект Сахалин-2

Свят
 

От Shell смятат, че има риск Русия да национализира чуждестранни активи

Президентът Владимир Путин повиши залозите в икономическа война със Запада, като подписа указ за изземване на пълния контрол върху газовия и петролен проект Сахалин-2 в Далечния изток на Русия.

Този ход ще принуди Shell, който има 27,5% дял и японските Mitsui и Mitsubishi да се откажат от инвестициите си заради икономическите последици, в следствие на войната в Украйна.

Петролният гигант Shell заяви: "Ние сме запознати с указа и оценяваме последиците от него".

В указа се казва, че нова фирма ще поеме всички права и задължения на Sakhalin Energy Investment Company. 

През февруари от Shell заявиха, че ще продадат руските си инвестиции поради конфликта в Украйна. През април обаче стана ясно, че компанията ще загуби.

Държавният "Газпром" вече има дял от 51% в Сахалин-2, което представлява около 4% от световния втечнен природен газ. Този ход може да разстрои и без това стеснения пазар и да повиши рисковете пред западните компании, които все още са в Русия.

Много западни фирми вече напуснаха Русия, а други съобщиха, че ще напуснат, но ходът на Путин сега усложнява и без това сложния процес.

Москва подготвя закон, който се очаква да бъде приет скоро, за да позволи на държавата да конфискува активи на западни фирми, които решат да си тръгнат.

Shell, която вече отписа стойността на всички свои руски активи, даде ясно да се разбере преди месеци, че възнамерява да напусне Сахалин-2 и преговаря с потенциални купувачи. Източници по-рано казаха, че от компанията смятат, че има риск Русия да национализира чуждестранни активи. Енергийният гигант заяви в петък, че оценява последиците от руския указ.

Сахалин-2 е един от най-големите проекти за природен газ в света с производство от 12 милиона тона синьо гориво. Доставя основно Япония, Южна Корея, Китай, Индия и други азиатски страни.

Япония, която силно зависи от вноса на енергия, по-рано заяви, че няма да се откаже от интересите си в проекта. Японският премиер Фумио Кишида заяви в петък, че решението на Русия няма да спре незабавно вноса на втечнен природен газ от разработката, докато японският министър на промишлеността Коичи Хагиуда каза, че правителството не смята указа за реквизиция.

Япония има 2-3 седмици запаси от втечнен природен газ, държани от комунални услуги и доставчици на газ, но Хагиуда е помолил своите енергийни колеги в САЩ и Австралия за алтернативни доставки.

Япония внася около 6 милиона тона годишно или 10% от своя втечнен газ всяка година от Русия, предимно по дългосрочен договор от Сахалин-2.

Говорител на Mitsubishi каза, че компанията обсъжда с партньори в Сахалин и правителството на Япония как да реагира на указа.

Руското производство на втечнен природен газ от проекти като Сахалин-2 вероятно ще пострада с течение на времето, тъй като чуждестранният опит и части станаха недостъпни, каза Саул Кавоник, ръководител на отдела за интегрирано изследване на енергията и ресурсите в Credit Suisse.

Според Кавоник това ще стегне пазара на втечнен природен газ през това десетилетие.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст