След санкциите: Русия печели по-малко от петрол и харчи повече за война

Страната е в дилема как да се финансира армията без да се подкопае националната валута

 

Колебанията на курса на руската рубла отвориха пукнатина в икономиката на Владимир Путин, едно уязвимо място, набързо залепено от икономическия екип на Кремъл, който направи всичко възможно да закрепи рублата, поне засега, казва АП, цитирани от БТА.

Снимка: istockphoto.com

И все пак спешното повишаване на лихвения процент не може да скрие дилемата в сърцето на руската икономика: как да се финансира армията без да се подкопае националната валута и да не се нажежи икономиката с разяждаща и политически неудобна инфлация.

Животът в Москва представлява фасада на нормалността въпреки широкообхватните санкции, свързани с войната в Украйна, и изтеглянето на стотици западни компании от Русия.

Ключовите икономически параметри са в границите на нормалното. Нивото на безработицата е ниско, икономическият растеж е по-висок, отколкото мнозина са очаквали, и инфлацията е умерена за руските стандарти - 4 % за месец юли - макар и да е трудно поносима за хората с ограничени доходи, добавя АП.

Удари по икономиката

Потребителите вече търсят предимно алтернативите на известните брандове в Русия. И все пак руският внос се възстановява от удара, като стоките преминават през близки държави като Казахстан и Армения, избягвайки санкциите. Държавните разходи за армията и социалните програми осигуряват пари на хора и компании, които използват част от припечеленото за вносни продукти.

Недостигът на работна ръка, дължащ се на емиграцията, също води до вдигане на заплатите, докато субсидираните от държавата ипотеки помагат за поддържане на търговията с недвижими имоти.

Някои удари по икономиката са очевидни, особено по автомобилната промишленост, след като западните производители напуснаха руския пазар. Все повече обаче навлизат превозните средства от Китай.

Пътуването в чужбина е болезнено скъпо и ограничено заради визовите и самолетните забрани, макар че богатите, както винаги, успяват, а тези със скромни доходи и без това не можеха да си го позволят.

Снимка: Reuters
Какво става с рублата?

Що се отнася до натиска върху рублата, Русия, един от най-големите доставчици на петрол в света, печели по-малко от продажбата на своя петрол заради наложените от Запада санкции. Това намалява търговския излишък на страната спрямо останалия свят, защото и руските граждани и компании купуват повече от чужбина.

Да се печели повече от износ, отколкото се харчи за внос, обикновено е в помощ на рублата. Макар че свиващият се търговски излишък доведе до стабилен спад на националната валута, Русия всъщност се облагодетелства, защото по-ниският валутен курс на практика помага на правителството да си плаща сметките.

Затова и доларите, спечелени от петрола, може да се обменят за повече руски рубли и да се дадат за държавната администрация, за работещите и за пенсионерите.

Руската валута обаче потъна много по-дълбоко, отколкото му се искаше на Кремъл, доближавайки на 14 август курса от 100 рубли за един долар -  важна психологическа бариера. Това принуди централната банка на Русия по спешност да вдигне значително на следващия ден лихвения процент с 3,5 процентни пункта, като целта беше да се намали търсенето на вносни стоки.

Снимка: bTV

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст