
Централните банки вече предпочитат злато, евро и юани пред долара
Еврото и китайският юан са най-големите печеливши от отдръпването от щатския долар
Дигиталната валута цели прозрачност и по-ниски разходи, но остава зависима от чужд софтуер и е под съмнение заради санкциите и липсата на доверие
Централната банка на Русия (ЦБР) обяви, че масовото въвеждане на дигиталната рубла ще бъде отложено за 1 септември 2026 г. Вместо още през 2025 г., както първоначално се очакваше, новата дигитална валута ще започне да се използва поетапно, като първо ще бъдат обхванати големите банки и търговци. Причината за забавянето е комбинация от технологични предизвикателства, зависимост от чуждестранни IT решения и съмнения относно устойчивостта на системата при прекъсвания на електрозахранването.*
Според новата рамка на ЦБР, от септември 2026 г. всички големи банки ще бъдат задължени да предоставят дигиталната рубла на своите клиенти. Също така търговските обекти с годишен оборот над 120 млн. рубли (около 1.2 млн. евро), които работят с тези банки, ще трябва да приемат плащания с новата валута.
Банките с пълни лицензи и техните клиенти с оборот над 30 млн. рубли ще имат срок до септември 2027 г., а най-малките играчи – до 2028 г. Бизнеси с приходи под 5 млн. рубли годишно ще бъдат освободени изцяло от задължението да се включат в системата.
Освен това всички банки ще трябва да бъдат технически подготвени да поддържат новия унифициран QR код, разработен от руската система NSPK – аналог на западната SWIFT.
Централната банка настоява, че дигиталната рубла ще позволи значително по-ниски разходи за трансакции и ще подобри проследимостта на паричните потоци. Основната цел е по-прозрачно използване на държавните бюджети и субсидии, както и по-ефективен контрол върху публичните разходи.
Губернаторът на ЦБР Елвира Набиулина подчерта, че дигиталната валута ще служи единствено като средство за разплащане и преводи – не като инвестиционен актив. Очакванията са, че в рамките на 5–7 години дигиталната рубла ще се утвърди като стандартно платежно средство в Русия.
Въпреки това анализаторите са скептични. Експерти отбелязват, че има твърде много несигурност около дигиталната рубла, за да се говори за неин реален макроикономически ефект към момента. Наличието на западни санкции, зависимостта от софтуери като Oracle и съмненията за готовността на банките също ограничават реалния потенциал на валутата.
За големите финансови и търговски структури в Русия новината означава допълнителни инвестиции и технологични промени още преди 2026 г. Натискът от ЦБР върху тях се засилва, въпреки че проектът все още среща предизвикателства на ниво сигурност, устойчивост и потребителско доверие.
Малките фирми имат повече време за адаптация и дори възможност изцяло да избегнат прехода, ако останат под прага от 5 млн. рубли годишно. Междувременно системата за дигитална рубла ще изисква значително обновяване на IT инфраструктурата, обучение на персонала и създаване на нови политики за сигурност.
Една от по-дългосрочните амбиции на Кремъл е дигиталната рубла да се използва в международни разплащания. Подобна стъпка би позволила на Русия да заобиколи част от западните санкции и да изгради алтернативни финансови канали. Засега обаче няма конкретни партньори за такъв тип трансакции и липсва правна рамка за международно използване на дигиталната валута.
* Автор: Цветан Кръстев
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Еврото и китайският юан са най-големите печеливши от отдръпването от щатския долар
Планът на Мъск може да проработи само ако се поучи от най-успешните ''политически разрушители''