За първи път от 1918 г.: Русия изпадна в дефолт по външния си дълг 

Свят
 

В неделя вечерта изтече гратисният период по изплащането на около 100 млн. долара

Русия изпадна в дефолт по държавния си дълг в чуждестранна валута, съобщи агенция Bloomberg.

Това се случва за първи път от 1918 г. В неделя вечерта изтече гратисният период по изплащането на около 100 млн. долара, които трябваше да бъдат преведени на 27 май. Този краен срок формално се смята за фалит. В началото на тази година страната беше много близо до подобен момент, но успя да се спаси с последни сили, като смени метода на плащане. Този алтернативен начин беше блокиран през май - само няколко дни преди падежа на 100 млн. долара, когато САЩ затвориха вратичката със санкциите, която позволяваше на американските инвеститори да получават плащания по държавни облигации.

Bloomberg отбелязва, че фалитът е “кулминацията на все по-ожесточаващи те се западни санкции, които направиха невъзможно плащането към западните кредитори”. 

Според агенцията “това е мрачен признак на бързото превръщане на страната в икономически, финансов и политически парий, тъй като валутните резерви на руската централна банка са замразени, а големите банки са отрязани от световната финансова система.

Фалитът засега има символичен характер и не се отразява на руснаците, съобщава Bloomberg. 

Финансовият министър на Русия Антон Силуанов нарече фарс използването на думата фалит. Русия твърди, че има средства за покриването на плащанията. 

Миналата седмица Москва обяви, че започва да обслужва дълга си в размер на 40 млрд. долара в рубли, тъй като настоящата ситуация с чуждестранната валута е изкуствено създадена от западните държави. Според руското финансово министерство ангажиментите са изпълнени, тъй като по еврооблигациите са преведени 12,51 млрд. рубли.

Сега въпросът е какво ще се случи по-нататък, тъй като пазарите са изправени пред уникалния сценарий на неизправен кредитополучател, който има готовност и ресурси да плати, но не може.

Обикновено големите рейтингови агенции са тези, които трябва да обявят дефолт, но санкциите им забраняват да работят с Русия. Притежателите на облигации биха могли да се обединят и да направят свое собствено изявление, но може би ще предпочетат да изчакат развитието на войната в Украйна и нивото на санкциите, докато се опитват да разберат какъв е шансът да си върнат парите или поне част от тях.

"Обявяването на фалит е символично събитие", каза Такахиде Киучи, икономист в Nomura Research Institute в Токио. "Руското правителство вече загуби възможността да емитира дълг, деноминиран в долари. Русия не може да взема заеми от повечето чужди държави", допълни той.

Тъй като санкциите, наложени на руските власти, банки и физически лица, все повече прекъсват пътищата за плащане, Русия твърди, че е изпълнила задълженията си към кредиторите, като е прехвърлила плащанията през май на местен платежен агент, въпреки че инвеститорите не разполагат със средствата в собствените си сметки.

Преди време Кремъл направи други преводи в рубли, въпреки че въпросните облигации не позволяват този вариант на плащане. 

Министърът на финансите Антон Силуанов се позова на "форсмажорни обстоятелства" като оправдание за смяната на валутата, наричайки ситуацията "фарс". 

"Има всички основания да се предполага, че при изкуственото възпрепятстване на Руската федерация да обслужва външния си суверенен дълг целта е да се приложи етикетът "дефолт". Всеки може да обяви каквото си иска и може да се опита да сложи такъв етикет. Но всеки, който разбира ситуацията, знае, че това в никакъв случай не е дефолт", заяви Силуанов в четвъртък.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст