1 USD
1.83233 BGN
Петрол
Bitcoin
$67,420.5

Проучване: Трудещите се у нас с по-малко права от тези в Гана

Свят
 

Със средна оценка 2,49, Европа се справя сравнително добре, въпреки че работещите са били подложени на физическо насилие в 10 страни

България е класирана в средните стойности с оценка 3 на страните с най-големи нарушения на правата на работещите, показва Global Rights Index. Това означава, че Международна конфедерация на профсъюзите определя страната ни като място с „редовни нарушения на правата“.

С по-добри трудови права от нас се нареждат държави като Гана и Того, които са класифицирани с индекс от 2, показват данните.

Според скалата нарушенията се оценяват по скала от 1 до 5+ (от най-леките до най-тежките), са установени във всички региони на света. Оценка 5+ отразява липса на гаранции за правата, а оценка 1 означава, че нарушенията са само спорадични.

По тази скала най-тежко е положението с правата на работещите в района на Близкия изток и Северна Африка, с оценка 4,53 за 2022 г.

Със средна оценка 2,49, Европа се справя по-добре, въпреки че работещите са били подложени на физическо насилие в 10 страни. Оценката за Африка е 3,76.

Снимка: ITUC-Global-Rights-Index-2022

Близо три четвърти от страните на Стария континент (72%) са потъпкали правото на стачка, а големи държави са обвинени в редовни (Великобритания) или повтарящи се (Франция, Испания) нарушения на правата на работещите.

Най-добре се представят страни като Австрия, Дания, Финландия, Германия, Исландия, Ирландия, Италия, Норвегия, Швеция.

Посегателствата срещу правата на работещите, включително забрана на синдикати, физическо насилие и убийства, са достигнали рекордни равнища между април 2021 г. и март 2022 г., предупреждава Международна конфедерация на профсъюзите (МКП - ITUC) в доклад, цитиран от Франс прес.

В 50 от общо 148 страни, обхванати от деветото издание на "Глобалния индекс на правата" ("Global Rights Index"), работещите са били подложени на физическо насилие (спрямо 45 страни през 2021 г.).

Синдикалисти са били убити в 13 страни, сред които Италия, Индия и Република Южна Африка (РЮА), подчертава МКП.

Европа не прави изключение от тези посегателства, установени в 26 процента от страните от Стария континент (спрямо 12 процента миналата година).

Работещите са в челната редица на поредица извънредни кризи: исторически равнища на неравенствата, климатични промени, пандемия и опустошаващи конфликти, изтъква Шарън Бъроу, първата жена, оглавила през 2018 г. авторитетната международна институция.

От Coca-Colа до Amazon

Докладът показва как тази нестабилност се използва както от правителствата, така и от работодателите, които посягат на правата на работещите, посочва Бъроу в отделно комюнике. В резултат на това ключови показатели за нарушаването на тези права са достигнали рекордни равнища, подчертава тя, цитирана от БТА.

МКП посочва конкретно компании като Coca-Colа в Хонконг и Уругвай, H&M в Нова Зеландия, Amazon в Полша, Nestlе в Бразилия и Hyundai в Южна Корея.

Списъкът включва и един от най-големите оператори на фериботи във Великобритания, P&O Ferries, който през март уволни 800 британски моряци и назначи на тяхно място служители от външни агенции, повечето чужденци и на много по-ниски от минималните заплати.

Русия и Украйна

Деветото издание на "Глобалния индекс на правата" не съдържа никакви данни за Украйна и Русия, която нападна съседката си в края на февруари, казва БТА.

През май Международната организация на труда (МОТ) изтъкна, че 30% от работните места в Украйна са изгубени заради войната.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии