1 USD
1.67408 BGN
Петрол
67.99 $/барел
Bitcoin
$117,812.0

Папата се намесва в битката за климата – с литургия и план за соларен парк

Папа Лъв XIV възнамерява да надгради екологичното наследство на папа Франциск

Папа Лъв XIV отслужи първата "зелена литургия" във Ватикана, използвайки нови молитви, които призовават за опазване на Божието творение, предаде Euronews.

Литургията се проведе в градините на новия екообразователен център във Ватиканското лятно имение в Кастел Гандолфо и затвърди приемствеността в екологичната политика на Светия престол, наложена от папа Франциск.

Частната литургия беше отслужена в центъра Laudato Si, носещ името на енцикликата на папа Франциск от 2015 г., в която първият папа от Глобалния юг остро разкритикува богатите държави и мултинационалните корпорации за експлоатацията на планетата и най-уязвимите общности в името на печалбата.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Папата одобри новата литургична формула "за опазване на сътворението" и нареди тя да бъде добавена към списъка с 49 литургии, отслужвани при конкретни поводи и нужди през вековете. Литургията е най-централният акт на поклонение в католицизма и възпоменава действията на Исус по време на Тайната вечеря.

Според официални лица новата литургия е създадена по настояване на вярващи и духовници, вдъхновени от енцикликата Laudato Si, която вдъхнови началото на църковно движение и фондация с мисия да образоват, насърчават и напомнят за библейската повеля да се грижим за природата.

Какво казва Папа Лъв XIV за климатичните промени?

Папа Лъв XIV — първият в историята папа, роден в САЩ — ясно показа, че възнамерява да надгради екологичното наследство на Франциск.

Като дългогодишен мисионер в Перу, той е станал свидетел от първо лице на въздействието на климатичните промени върху уязвимите общности и вече е изразил позиция в подкрепа на климатична справедливост.

В послание по случай Годишния ден за молитва за сътворението, папа Лъв XIV осъди "несправедливостта, нарушенията на международното право, потъпкването на правата на народите, огромните неравенства и алчността, които водят до обезлесяване, замърсяване и загуба на биоразнообразие". Той посочи без увъртане причината за това — "климатичните промени, предизвикани от човешката дейност".

"Все още сме неспособни да признаем, че унищожаването на природата не засяга всички по един и същи начин. Когато справедливостта и мирът се погазват, най-пострадали са бедните, маргинализираните и изключените", написа той в посланието, публикувано миналата седмица.

Първата въглеродно неутрална държава в света

В още един знак за своята ангажираност към околната среда, Лъв XIV обяви, че възнамерява да реализира един от най-амбициозните екологични проекти на Франциск — изграждането на соларен парк с площ 430 хектара в Северен Рим, който да осигури цялото електричество за Ватикана и да го направи първата въглеродно неутрална държава в света.

Проектът ще изисква инвестиция от близо 100 милиона евро и трябва да бъде одобрен от италианския парламент, тъй като теренът има екстериториален статут. Миналата година папа Франциск възложи на комисия от ватикански представители да подготви проект за развитие на терена "Санта Мария ди Галерия", който дълго време предизвикваше спорове заради електромагнитните вълни от радиокулите на Vatican Radio.

Новият папа посети обекта през юни и го нарече "чудесна възможност". В интервю за държавната телевизия RAI той заяви, че създаването на такъв парк би "дал изключително важен пример: всички сме наясно с ефектите от климатичните промени и трябва истински да се грижим за цялото творение — както папа Франциск ясно ни е учил“.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук