"Пълна разруха": 350 години ще са нужни на Газа да възстанови икономиката си

Икономическата дейност в Газа, която е била слаба преди войната, е спряла, освен минималните хуманитарни здравни и хранителни услуги

 

Икономиката на Ивицата Газа е „напълно съсипана“ от продължилата цяла година война между Израел и Хамас и ще са необходими 350 години, за да се върне на равнището си отпреди конфликта, предупреди ООН, цитирана от The Guardian. 

Снимка: Reuters

В доклад за икономическите разходи от войната, изготвен от нейното крило за търговия и развитие (Unctad), ООН заяви, че боевете, след като Хамас уби повече от 1000 израелци на 7 октомври миналата година, са опустошили остатъците от икономиката и инфраструктурата на Газа. 

В доклада, представен на Общото събрание на ООН миналия месец, се казва, че икономическата дейност в Газа, която е била слаба преди войната, е спряла, освен минималните хуманитарни здравни и хранителни услуги, предоставяни в условията на остър недостиг на вода, гориво и електричество и значителни ограничения на достъпа.

Производството в строителството е намаляло с 96%, в селското стопанство - с 93%, в производството - с 92%, а в сектора на услугите - със 76%. Междувременно безработицата достигна 81,7 % през първото тримесечие на 2024 г. - показател, който според ООН вероятно ще се влоши или запази, докато трае военната операция.

Снимка: Reuters

„Интензивните военни операции в Газа доведоха до безпрецедентна хуманитарна, екологична и социална катастрофа и тласнаха Газа от изостаналост към пълна разруха“, се казва в доклада.

„Далечните последици ще останат за години напред и може да са необходими десетилетия, за да се върне Газа към предишното статукво. 

„След като бъде постигнато прекратяване на огъня, връщането към тенденцията на растеж от 2007-2022 г. би означавало, че на Газа ще й трябват 350 години само за да възстанови БВП до нивото му от 2022 г.“

В доклада се казва, че последните 12 месеца на военни действия са последвали периода между 2007 и 2022 г., когато икономиката на Газа е била сериозно засегната от наложените от Израел ограничения върху движението на стоки и хора.

ООН заяви, че загубата на приходи, причинена от ограниченията и военните операции, е „зашеметяваща“.

„Според задълбочените оценки, описани в настоящия доклад, при отсъствието на тези ограничения до края на 2023 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на Газа би бил средно със 77,6 % по-висок от действителното му равнище.

„Това предполага консервативно оценена кумулативна загуба от 35,8 млрд. долара нереализиран потенциал на БВП през периода 2007-2023 г. - еквивалентно на 17 пъти БВП на Газа през 2023 г.“

През първите три четвърти на 2023 г. - преди началото на войната - икономиката на Газа се свива с годишен темп от около 3 %. Като цяло през 2023 г. тя се свива с 22,6 %, като 90 % от този спад идва през четвъртото тримесечие.

В доклада се посочва, че към края на юли 2024 г. 88 % от училищните сгради са претърпели някакви щети, 21 от 36 болници не работят, а 45 от 105 първични здравни заведения не функционират. Повече от 62 % от жилищните сгради са били повредени или разрушени, а повече от 59 % от инфраструктурата в сектора на водоснабдяването, канализацията и хигиената е била силно повредена, което се е отразило на водоснабдителните и канализационните услуги.

Unctad заяви, че през четвъртото тримесечие на 2023 г. Газа е регистрирала най-големия икономически спад в най-новата си история. БВП се е свил с 80,8 % в сравнение с третото тримесечие на 2023 г., а БВП на глава от населението е намалял с 81,4 % за същия период.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст