Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Продължителността на професионалния живот на българите е по-кратка от средната за ЕС
По данни на Евростат очакваната продължителност на професионалния живот в Европейския съюз е изчислена на 36,9 години през 2023 г., съобщава БТА. Очакваната средна продължителност на трудовия живот при българските мъжете е една от най-ниските - 35,6 години. Между различните държави обаче се наблюдават големи разминавания.
Какво измерва?
Очаквана средна продължителност на трудовия живот измерва очаквания брой години, през които едно лице, което днес е на 15 години, ще остане на пазара на труда през живота си. Изчислява се като се използва очакваната продължителност на живота и делът на заетите и безработните лица в населението за всяка възраст.
В кои държави хората работят най-дълго и в кои най-малко?
През 2023 г в някои страни продължителността надвишава 40 години. Най-високата продължителност е регистрирана в Нидерландия (43,7 години), Швеция (43,1 години) и Дания (41,3 години). За сметка на това най-ниската продължителност на трудовия живот е отчетена в Румъния (32,2 години), Италия (32,9 години) и Хърватия (34 години).
Разликата между половете
Очакваната средна продължителност на трудовия живот при мъжете в ЕС е 39 години , като най-дългата е регистрирана в Нидерландия (45,7 години), Швеция (44, 1 години), Дания и Ирландия (42,8 години и в двете страни), а най-кратката продължителност в Хърватия (35,4 години), България и Румъния (35,6 години и в двете страни).
За жените средната продължителност на трудовия живот в ЕС е 34,7 , като тя е най-висока в Швеция (41,9 години), следвана от Нидерландия и Естония (41,5 години и в двете страни), а най-ниска в Италия (28,3 години), Румъния (28,5 години) и Гърция (30,6 години).
От 2013 г., в Европейския съюз, очакваната средна продължителност на трудовия живот непрекъснато нараства. Впоследствие спада за първи път през 2020 г. заради здравната криза, но отново си връща първоначалните нива през 2021г.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови