1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,986.0

Лошо за икономиката: Американците нямат достатъчно деца

Свят

Mиналата година Китай загуби короната си на най-многолюдна страна в света от Индия - рекорд, който държеше почти 75 години

Някои от най-големите икономики в света за първи път се сблъскват с нов проблем. Китай, Япония и Италия се борят с намаляването на раждаемостта - и техните борби напомнят за проблем, който в крайна сметка може да се превърне в проблем за САЩ, пише Business Insider. Проблемът означава, че миналата година Китай загуби короната си на най-многолюдна страна в света от Индия - рекорд, който държеше почти 75 години, по данни на Организацията на обединените нации. 

Бюрото за преброяване на населението прогнозира, че броят на американците ще достигне своя пик през 2080 г., което означава, че някои от днешните милениали и поколението Z може един ден да се окажат част от намаляващо население.

Според икономистите има само два начина да се предотврати превръщането на това в реалност: или да се убедят младите американци, които вече не желаят да имат повече деца, или да се запази високата имиграция.

Милениалите и представителите на поколението Z са много по-скептични по отношение на създаването на семейство в сравнение с предишните поколения, като някои от тях посочват като фактори липсата на финансова стабилност и потенциалната климатична криза. 

В резултат на това равнището на раждаемост рязко спада. По данни на Световната банка средната американка ражда средно само 1,6 деца - доста под цифрата от 2,1, която според демографите е необходима за поддържане на стабилно население.

Макар това да е добре за околната среда, то е лош знак за икономиката. Трудовата сила вероятно ще се свие с намаляването на раждаемостта, а за държавата ще стане по-скъпо да издържа застаряващото население.

Идеята, че ниската раждаемост може да застраши икономиката, се наложи и сред технологичните лидери като изпълнителния директор на Tesla Елон Мъск често бият тревога за "демографски срив". Мъск неведнъж е сигнализирал и за подкрепата си за пронатализма - движение, което призовава хората да имат повече деца, за да спасят цивилизацията.

Две други страни от Г-7 - групата на най-богатите икономики в света - вече са усетили въздействието на намаляването на населението. 

Япония, която неочаквано изпадна в рецесия миналата седмица, страда от добре позната криза на раждаемостта. Японските жени имат средно само 1,3 деца, което е много под броя, необходим за поддържане на населението. Икономистите предупреждават, че намаляването на раждаемостта може да предизвика бъдещ недостиг на пазара на труда. 

В същото време икономистите от години предупреждават за спадащата раждаемост в Италия. Прогнозите сочат, че до 2070 г. населението на страната ще намалее от 59 млн. души до едва 48 млн. души, въпреки опитите на управляващата крайнодясна партия да се справи с дългогодишната криза.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии