1 USD
1.72426 BGN
Петрол
62.7 $/барел
Bitcoin
$96,780.8

Ливан се цели към туристически бум след отслабването на Хизбула

Страната има амбиция да си върне позицията на харесвана дестинация

Туристическият сектор в Ливан претърпя много сериозни удари през 2024 г. заради интензивните военни сражения между Израел и подкрепяната от Иран групировка Хизбула. През годините Ливан е била предпочитана дестинация за зимен и летен туризъм заради географските си дадености – море и планини. Но сраженията между двата лагера влошиха значително сигурността и стабилността в страната, което доведе до сериозен отлив на туристи през изминалата година.*

Ето защо броят на чуждестранните туристи в Ливан спадна с 32.1% на годишна база до около 1 млн. и 131 хил. души през 2024 г., показват официалните данни на министерството на туризма на страната, цитирани от Blominvestbank. Напрежението и несигурността в региона, включително войната в ивицата Газа и падането на режима на сваления от власт чрез преврат президент Башар Асад в Сирия, също допринесоха за намаляването на туристическия поток към Ливан, като по това време редица международни авиокомпании прекратиха полетите си от и за столицата Бейрут. Междувременно, повечето туристи все още не избират да пътуват до Ливан въпреки сключеното временно прекратяване на огъня през ноември.

Амбициите на новото правителство

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Но новото правителство на Ливан, което бе формирано през януари, представи амбициозна реформаторска програма и обещава да възстанови туристическия сектор. Една от стъпките за изпълняването на това обещание е пълното разоръжаване на Хизбула, за да се установи дълготраен мир и стабилност в страната, което в дългосрочен план би привличало чуждестранни туристи. Новата власт планира да разположи армията в Южен Ливан, който до скоро бе считан за бастион на Хизбула.

Групировката, която бе силно отслабена след интензивните сражения с Израел, първо трябва да се оттегли от южната част на страната както е предвидено в сключеното мирно споразумение през ноември. Ето защо правителството счита, че през този период Хизбула може да предаде своите оръжия и армията следва да премахне военната инфраструктура на групировката, която бе изградена в региона през 2024 г. Освен това властите предлагат на членове на Хизбула да бъдат приети в армията след преминаване на специализирано обучение. Всички тези сложни маневри са част от голямата цел – изграждане на трайна стабилност и поемане на курс към туристически бум, който да допринесе за възстановяването на икономиката на страната.

Снимка: iStock
От забрани за пътувания към нови възможности за туризма

През последните пет години страните членки на Съвета за сътрудничество на арабските държави от Персийския залив влошиха дипломатическите си отношения с Ливан заради опасения и страхове около нарастващото влияние на Хизбула във вътрешните работи на страната. Саудитска Арабия забрани вноса на ливански плодове и зеленчуци и предупреди своите граждани да избягват пътувания до страната през 2021 г. По това време последваха подобни ходове и от други държави в региона като ОАЕ, Бахрейн и Кувейт, които отзоваха дипломатите си от столицата Бейрут.

Сега ситуацията изглежда различно и по-обнадеждаващо, тъй като OAE обяви преди около седмица, че премахва забраната за пътувания до Ливан. Междувременно Саудитска Арабия планира да направи същото, както и да възобнови вноса на плодове и зеленчуци от Ливан. Всичко това говори за сближаване на отношенията на Ливан със страните от близкоизточния регион след отслабването на Хизбула, а новото правителство изглежда твърде решено да се възползва от новите възможности за сътрудничество, включително и в туристическия сектор.

Ливанският министър на туризма вече обяви началото на кампания за привличане на туристи от чужбина. Но страната все пак не изглежда напълно готова да поема значително по-голям брой туристи, като предизвикателствата пред сектора остават. През 2022 г. Ливан се отказа от плана си за построяване на втори терминал на стойност 122 млн. долара на международното летище в Бейрут. Очакванията бяха, че новият терминал ще може да приема над 3.5 млн. пътници на година. Сега по всичко изглежда, че новото правителство отново ще трябва да търси вариант за разширяване на летището, за да може да превърне амбициозната си програма в реалност. Но предизвикателствата и несигурността все пак остават на фона на крехкия мир и опасенията от поредна ескалация на напрежението в Близкия изток. 

*Автор: Цветан Кръстев

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук