
Първата плаваща газова платформа на Турция“ се отправя към Черно море
Платформата ще ограничи зависимостта от чуждестранни енергийни източници
Издадените визи за година са над 350 хил.
Администрацията на Доналд Тръмп инструктира американските консулства по света да преустановят насрочването на нови интервюта за студентски (F и M) и обменни визи (J), докато се подготвят нови насоки за разширена проверка на кандидатите чрез социалните им медии. Всички свободни и още незапълнени часове за интервюта за визи се отменят. Това решение е част от кампанията за затягане на имиграционния контрол и е обосновано с нуждата от допълнителна сигурност при допускането на чуждестранни студенти в страната, предава Reuters.
Според вътрешна грама на Държавния департамент, се планира да бъде въведена засилена проверка в социалните мрежи на кандидатите за студентски и обменни визи. Това ще изисква значителна реорганизация на ресурсите в консулските служби, включително промени в процесите, управлението на натоварването и разпределението на служители. В грамата се подчертава, че консулските екипи следва да останат съсредоточени върху американски граждански услуги, имигрантските визи и предотвратяването на измами, докато се адаптират към новите изисквания.
Програмата J-1 е създадена с цел културен обмен и позволява на студенти, преподаватели, изследователи и млади професионалисти да живеят и работят временно в САЩ. През 2023 година са издадени 348 721 J-1 визи, в сравнение с 284 486 през 2022 година. Най-популярните категории включват „Summer Work and Travel“.
Според официални данни от американския Държавен департамент, 86% от участниците по J-1 програмата са под 30 години, а 54% са жени, което я прави особено важна за младите хора в началото на кариерата им. Програмата е активна в над 200 държави и територии, като разходите на участниците в САЩ за настаняване, транспорт и храна, допринасят значително за местните икономики. Участниците в програмата всяка година влагат между 1.4 и 2.8 милиарда долара там. Според Alliance for International Exchange, средният участник в програмата харчи между 4 000 и 8 000 долара по време на престоя си в САЩ, покривайки разходи за настаняване, храна, транспорт и свободно време.
Освен преки потребителски разходи, програмата генерира приходи чрез визови и административни такси. Всеки участник плаща визова такса ($160) и SEVIS такса ($220), което представлява над 55 милиона долара годишно само за Държавния департамент. Допълнително, над 4 200 спонсориращи организации събират такси за посредничество (в диапазон от $500 до $2 000), част от които подлежат на данъчно облагане. В туристически региони като Кейп Код и националните паркове до 40% от сезонната работна ръка идва от J-1 участници, които предотвратяват недостиг на персонал. Приходите са приблизително $480–500 милиона годишно, от които над $130 милиона са преки приходи за американското правителство.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Платформата ще ограничи зависимостта от чуждестранни енергийни източници
Недвижимите имоти играят жизненоважна роля за икономиката на емирството
В града се съхраняват златни и сребърни кюлчета на стойност около 1,5 милиарда долара