
В наша съседка дават по 100 лв. надник за бране на малини
Как се определя заплащането?
Новият законопроект рязко вдигна лихвите по американския дълг
Контролираната от републиканците Камара на представителите прие в четвъртък "Един голям, красив законопроект" (One Big Beautiful Bill), който ще въведе приоритетите на Доналд Тръмп в областта на данъчното облагане и публичните разходи, пише The Guardian.
Това рязко вдигна лихвите по американския дълг, който в момента е 126% от БВП, но се очаква да нарасне допълнително заради инициативата на държавния глава.
Законопроектът ще бъде разгледан и от Сената, където вероятно ще претърпи промени от страна на републиканското мнозинство.
След като встъпи в длъжност през 2017 г., Тръмп въведе Закон за данъчни облекчения и работни места, който намали данъците и увеличи стандартните облекчения за всички данъкоплатци, като облагодетелства предимно по-високите доходи.
Тези разпоредби трябва да изтекат след края на тази година, но "Красивият законопроект" ги прави постоянни, като същевременно увеличава стандартните облекчения с 1000 долара за всеки данъкоплатец, 1500 долата за домакинства с един родител и 2000 долара за двойки със сключен брак — но само до 2028 година.
Законопроектът въвежда редица нови данъчни облекчения, базирани на обещания от кампанията за избор на Тръмп. Данъкоплатците ще могат да приспадат доходи от бакшиши, извънреден труд и лихви по заеми за коли, сглобени в САЩ.
Хора над 65-годишна възраст ще могат да се възползват от допълнително приспадане от 4000 долара, ако техният коригиран брутен доход не надвишава 75 000 долара за сам човек или 150 000 долара за семейни двойки. Всички тези облекчения обаче изтичат в края на 2028 г., точно преди края на мандата на Тръмп.
Преди 2017 г. жителите на щати с високи местни данъци можеха да ги приспадат от федералните си декларации, но законът от 2017 г. ограничи тази възможност до 10 000 долара. Републиканците от засегнатите щати настояваха за по-висок лимит и го постигнаха – новият закон повишава тавана до 40 000 долара годишно.
В рамките на плана на Тръмп за депортиране на нелегални имигранти, имиграционните служби на САЩ (ICE) ще получи 45 млрд. долара за задържане, 14 млрд. долара за депортационни операции и допълнителни милиарди за наемането на 10 000 нови агенти до 2029 г.
Над 50 млрд. долара ще бъдат отпуснати за изграждане на нови гранични съоръжения, включително вероятно и стена по границата с Мексико. Кандидатите за убежище ще се сблъскат с нови такси, които според защитници на имигрантите могат да им попречат да влязат в страната.
Всички тези данъчни облекчения и разходи ще струват скъпо. Според Бюджетната служба на Конгреса (CBO), само данъчната част на закона ще увеличи федералния дефицит с близо 3,8 трилиона долара.
Законопроектът включва разпоредба, която забранява на федералните съдилища да прилагат санкции за неуважение към съда, свързани с временни забрани или предварителни съдебни решения. Това би направило десетки съществуващи съдебни решения – включително срещу политики на Тръмп – неизпълними.
За да се намалят разходите, републиканците са предложили съкращения в две ключови социални програми – Medicaid (здравеопазване за бедни и хора с увреждания) и SNAP (помощи за храна). Ще бъдат въведени нови изисквания за работа, които според анализ на Urban Institute могат да лишат до 5,2 милиона души от Medicaid, а според ляво ориентирания Center on Budget and Policy Priorities, близо 11 милиона души могат да отпаднат от SNAP.
По-богатите домакинства ще спечелят повече от законопроекта, отколкото по-бедните. CBO изчислява, че през 2027 г. най-богатите ще увеличат ресурсите си с 4%, докато през 2033 г. най-бедните ще загубят 4%, най-вече заради орязването на социални програми.
Законопроектът постепенно ще премахне екологичните данъчни стимули, приети по времето на Джо Байдън. Отпускането на кредитите за електрически коли ще приключи още тази година, а стимулите за вятърна и слънчева енергия ще се прилагат само за проекти, започнали до 60 дни след влизане в сила на закона и завършени до 2028 г.
Кредитите за производство на чиста енергия ще бъдат премахнати до 2031 г., а субсидиите за по-ефективни уреди ще изтекат в края на годината.
Таванът на дълга на САЩ ще бъде увеличен с 4 трилиона долара. По-рано този месец финансовият министър предупреди, че без подобно увеличение страната може да изпадне в неплатежоспособност още през август.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Как се определя заплащането?
Ето как го направи
Пробивът е на стойност 400 млн. долара