Големите вериги са готови за еврото
От Сдружението за модерна търговия разказват за подготовката
Защо наследницата на милиони се отказа от парите
Австрийско-германската наследница Марлене Енгелхорн позволи на петдесет членове на обществото да дарят нейното наследство на различни организации, включително благотворителна организация за подпомагане на бездомни и асоциация за опазване на природата, съобщава Euronews.
Коя е Марлене?
Марлене Енгелхорн е потомка на Фридрих Енгелхорн, един от основателите на германския химически и фармацевтичен гигант BASF. Става мултимилионер на 29 години, когато баба ѝ почива през септември 2022 г. Тогава тя наследява милиони от семейното наследство. Средствата на фамилията се оценяват на около 3,8 милиарда евро според Forbes. Още преди да вземе наследството си, тя казва в различни медийни изяви, че иска да раздаде 90% от него.
„Наследих цяло състояние и следователно власт, без да съм направила нищо“, казва тя пред BBC.
Къде отиват парите на Марлен?
Марлен Енгелхорн е разпределила над 25 милиона евро от своето наследство на различни организации. По данни на Euronews, сред 77-те организации, които ще получат парите, 300 000 ще бъдат дарени на автономните австрийски приюти за жени. Благотворителната организация за възстановяване на природата Común Foundation ще получи 100 400 евро.
Австрийската асоциация за опазване на природата, организацията за бездомни Nuenerhaus и антинеолибералната неправителствена организация Attac Austria ще получат по един милион евро. Част от парите са отишли при футболни клубове и организации, посветени на жилищата на достъпни цени, правата на жените и премахването на бедността в Австрия.
Как е взето решението къде да отидат парите?
31-годишната австрийско-германка създаде група от 50 произволни граждани в Залцбург, които обсъждаха в продължение на шест уикенда как най-добре да разделят състоянието. Когато решава как да раздаде богатството си, Енгелхорн изпраща 10 000 покани, които отиват директно в пощенските кутии на хора в цяла Австрия. Определени членове имаха възможността да се включат в поредица от лекции, водени от философи и професори по икономика, които да вдъхновят избора им за това кой в крайна сметка ще получи богатството на Енгелхорн.
Енгелхорн от години води кампания, че австрийското правителство трябва да наложи данък върху богатства като нейното. Нейното твърдение е, че е несправедливо тя да получи богатството, въпреки че не е работила за него. В изявление, публикувано през януари, Енгелхорн казва:
„Ако правителството не гарантира, че богатството се преразпределя в обществото, тогава трябва да предприемем действия и да се уверим, че проблемът ще получи вниманието, което заслужава“.
От Сдружението за модерна търговия разказват за подготовката
Европейският вегетариански съюз заяви, че е "много удовлетворен" от решението
Япония продължава да е дом на едни от най-дълголетните хора в света