До 10 000 работни места в Bosch са застрашени
През 2023 г. компаниите на Bosch у нас са реализирали оборот в размер на почти 431 млн. лв.
Повечето страни, участващи във войната в Сирия, получават различни видове подкрепа през годините
През по-голямата част от 13-те години ужасите на мъчителната гражданска война в Сирия изглеждаха безкрайни. Сега режимът на президента Башар ал-Асад си отиде, диктаторът избяга от страната. Много сирийци ликуват.
Асад се задържа на власт чрез вътрешно потисничество, изтезания и убийства, като в крайна сметка потуши въстанието през 2011 г. със смесица от химически оръжия и смъртоносна подкрепа от Русия и Иран. Това изглежда свърши, слагайки край на семейната династия с железен юмрук, която започна през 1971 г.
Бунтовниците, които свалиха Асад, са водени от група, която Съединените щати и други смятат за терористична организация. И те си възвръщат Сирия, дълбоко белязана от повече от десетилетие война - без ясен път какво ще се случи след това или как може да бъде управлявана, пише Al Jazeera.
Кой подкрепя и финансира бунтовниците?
Повечето страни, участващи във войната в Сирия, получават различни видове подкрепа от чужди държави и организации, базирани извън Сирия. Конфликт в Сирия широко се описва като поредица от припокриващи се прокси войни между регионалните и световните сили, предимно между Съединените щати и Русия, както и между Иран и Саудитска Арабия.
Сирийско правителство при президента Башар ал-Асад е политически и военно подкрепено от Иран и Русия и активно подкрепяно от ливанската група Хизбула, базираната в Сирия палестинска група PFLP-GC и други. От 30 септември 2015 г. Русия открито разполага своите военни активи в Сирия и води интензивна въздушна кампания срещу антиправителствените сили в Сирия в подкрепа на и по искане на правителството на Асад.
Сирийската опозиция, политически представена от Сирийската национална коалиция, получава финансова, логистична, политическа и в някои случаи военна подкрепа от големи сунитски държави в Близкия изток, съюзени със САЩ, най-вече Саудитска Арабия, Катар и Турция. От ранните етапи на конфликта в Сирия големите западни държави като САЩ, Франция и Обединеното кралство предоставиха политическа, военна и логистична подкрепа на опозицията и свързаните с нея бунтовнически групи в Сирия.
От август 2011 г. Великобритания настоява, заедно със САЩ и Франция и някои арабски държави, че сирийският президент Башар Асад трябва да се оттегли.
През юни 2012 г., след непотвърдени доклади от израелски уебсайт, че SAS Commandos провеждат тайни операции на сирийска територия, действайки от Турция на 26 юни 2012 г., беше съобщено, че перспективата британските специални сили да навлязат на място в Сирия нараства.
През 2012 г. Обединеното кралство предостави на опозиционните сили несмъртоносна военна помощ, включително комуникационно оборудване и медицински консумативи,и се съобщава, че Обединеното кралство е предоставило разузнавателна подкрепа от своите бази в Кипър, разкривайки движенията на сирийската армия на турски официални лица, които след това предава информацията на Свободната сирийска армия.
Financial Times съобщи през май 2013 г., че Саудитска Арабия се превръща в голям доставчик на оръжие за бунтовниците. От лятото на 2013 г. Саудитска Арабия се очертава като основната група за финансиране и въоръжаване на бунтовниците, става ясно от данни в Wikipedia.
През декември 2012 г. нова вълна оръжия от чуждестранни поддръжници бяха прехвърлени на бунтовническите сили през йорданската граница в южната част на страната. Оръжията включват противотанкови оръжия M79 Osa и безоткатни пушки M-60, закупени от Саудитска Арабия от Хърватия. Преди това по-голямата част от оръжията са били доставяни през турската граница на север.
През 2023 г. компаниите на Bosch у нас са реализирали оборот в размер на почти 431 млн. лв.
БНБ предупреждава за рисковете и последиците от новия бюджет
Zalando ще предложи 6,50 евро за всяка акция About You