1 USD
1.73067 BGN
Петрол
65.02 $/барел
Bitcoin
$109,099.0

Кои са държавите с най-много злато?

Свят

Пет от тях са в Европа

В края на 2023 година Световният златен съвет отчита, че покупките на физическо злато за национални резерви са достигнали едно от най-високите си нива в историята. Златният резерв се състои от златни кюлчета, притежавани и съхранявани от централната банка на една държава. Целта е защита на националното богатство и осигуряване на средства за покриване на дългове или задължения, включително валутни гаранции. Обикновено този резерв се съхранява при изключително високи мерки за сигурност, често под земята и с достъп само за строго упълномощени лица, предава Bilionbypost.

Ето кои са 10-те държави с най-големи златни резерви:

10) Нидерландия – 612 тона

Снимка: Getty Images/iStock

През последните години Нидерландия не е продавала злато, което ѝ позволява да се върне в класацията. През 2014 г. страната репатрира значителна част от златото си от САЩ до De Nederlandsche Bank в Амстердам. В момента златото на Холандия е разпределено между Амстердам, Ню Йорк, Лондон и Отава. Въпреки предишна склонност към продажби, икономическите промени в региона повлияха на стратегията ѝ.

9) Индия – 800 тона

Индия, втората по население страна и вторият по големина потребител на злато в света след Китай, увеличи резервите си с около 40 тона през последната година. Резервната банка на Индия съхранява основната част от златото в Мумбай, като останалата част се намира в Лондон и Базел. Златото е част от индийската култура и се разглежда като средство за сигурност в условията на икономическа нестабилност.

8) Япония – 845,98 тона

Япония поддържа стабилно количество златни резерви – около 2% от общите ѝ резерви. След ядрената катастрофа във Фукушима през 2011 г. страната спря активните покупки на злато. Въпреки това, японската йена действа като самостоятелен "актив-убежище", което намалява нуждата от значителни количества злато.

7) Швейцария – 1 040,01 тона

Швейцария, с дългогодишна репутация в банковия сектор и неутрална външна политика, не е увеличавала златните си резерви през последната година. 70% от златото се съхранява в Швейцарската национална банка в Берн, а останалата част в Лондон и Канада. Държавата е била обвинявана в миналото за съхранение на нацистко злато, но днес се възприема като символ на финансова стабилност.

6) Китай – 2 191 тона

Китай води при купувачите на злато с 15 поредни месеца на покупки. След дълъг период на непрозрачност, от ноември 2022 страната редовно публикува данни за своите резерви. Увеличаването на златния резерв е част от стратегическа трансформация.

Снимка: Getty Images/iStock

5) Русия – 2 332 тона

Русия е третият по големина производител на злато в света и активно увеличава резервите си през последното десетилетие. След началото на конфликта в Украйна и международните санкции, страната засилва фокуса си върху златото като защита срещу обезценяването на рублата и ограничения достъп до доларови активи.

4) Франция – 2 436,34 тона

Франция загубва третото си място след продажба на 500 тона злато през 2004. Златото се съхранява в строго охранявания подземен трезор на Banque de France в Париж. Част от него принадлежи и на Международния валутен фонд. Франция разчита на златото като стабилизиращ фактор въпреки дълговите си проблеми.

3) Италия – 2 451,86 тона

Италия не е променяла златните си резерви от 1999 година, като ги поддържа стабилни, въпреки икономическите си трудности. Въпросите около собствеността на златото предизвикаха спорове между правителството и Европейската централна банка. Въпреки това, Италия запазва златото като стратегически актив.

2) Германия – 3 352 тона

Германия разполага с втория най-голям златен резерв в света. По време на Студената война по-голямата част от златото ѝ беше преместено в САЩ и Франция, но между 2013 и 2016 страната успешно репатрира значителна част от него. Bundesbank е пример за прозрачност, като публично показва част от златото си в Музея на парите във Франкфурт.

Снимка: Getty Images/iStock

1) САЩ – 8 133 тона

Съединените щати са безспорният лидер с най-голямото количество злато. Основната част от резервите се съхранява във Форт Нокс и Ню Йорк. Въпреки това, има спорове относно автентичността и качеството на златото. Част от резервите включват и злато, съхранявано от името на други държави. Някои експерти твърдят, че ако златото бъде преработено в 24-каратови кюлчета, обемът му ще намалее.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM  

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук