
Средната брутна заплата в България през март мина 2500 лв
Тя е нараснала със 190 лева спрямо февруари
Как се случи това?
Знаем, че оловото и златото са различни елементи и никакво количество химия не може да превърне едното в друго.
Но съвременните ни знания ни казват основната разлика между атом олово и атом злато: атомът на оловото съдържа точно три протона повече. Така че можем ли да създадем атом злато, като просто издърпаме три протона от атом на олово? Оказва се, че можем. Но не е лесно.
Докато сблъскваха атоми на олово един в друг с изключително високи скорости в опит да имитират състоянието на Вселената непосредствено след Големия взрив, физиците, работещи по експеримента ALICE в Големия адронен колайдер в Швейцария, случайно произведоха малки количества злато. Всъщност изключително малки количества: общо около 29 трилионни от грама, съобщава Independent.
Протоните се намират в ядрото на атома. Как могат да бъдат издърпани? Протоните имат електрически заряд, което означава, че електрическо поле може да ги дърпа или избутва. Поставянето на атомно ядро в електрическо поле би могло да го направи.
Ядрата обаче се държат заедно от много силна сила с много кратък обхват, въображаемо известна като силна ядрена сила. Това означава, че е необходимо изключително мощно електрическо поле, за да се издърпат протоните – около милион пъти по-силно от електрическите полета, които създават мълнии в атмосферата.
Начинът, по който учените създадоха това поле, беше да изстрелват лъчи от оловни ядра едно към друго с невероятно високи скорости – почти скоростта на светлината. Когато водещите ядра имат челен сблъсък, силната ядрена сила влиза в действие и те в крайна сметка биват напълно унищожени. Но по-често ядрата имат почти сблъсък и си влияят едно на друго само чрез електромагнитната сила.
Силата на електрическото поле спада много бързо, когато се отдалечавате от обект с електрически заряд (като протон). Но на много къси разстояния дори малък заряд може да създаде много силно поле.
Така че, когато едно водещо ядро просто се докосне до друго, електрическото поле между тях е огромно. Бързо променящото се поле между ядрата ги кара да вибрират и понякога да изхвърлят няколко протона. Ако едно от тях изхвърли точно три протона, водещото ядро се е превърнало в злато.
И така, ако сте превърнали оловен атом в злато, как да разберете? В експеримента ALICE те използват специални детектори, наречени калориметри с нулева степен, за да преброят протоните, отделени от оловните ядра. Те не могат да наблюдават самите златни ядра, така че знаят за тях само косвено.
Учените от ALICE изчисляват, че докато сблъскват лъчи от оловни ядра, те произвеждат около 89 000 златни ядра в секунда. Те също така наблюдават производството на други елементи: талий, който се получава, когато се отдели един протон от оловото, както и живак (два протона).
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Тя е нараснала със 190 лева спрямо февруари
Така защитихме потребителите, обяви енергийният министър Жечо Станков
Целта на новия закон е осигуряването на защита на интересите на държателите на криптоактиви