1 USD
1.8675 BGN
Петрол
75.43 $/барел
Bitcoin
$95,791.0

Кои държави в Европа плащат най-много за ток и газ?

Свят

В Швеция има само 77 хил. потребители на газ, от които 50 хил. в Стокхолм

Цените на електроенергията и газа за крайните потребители в европейските столици варират в широки граници.Te рязко се повишиха след нахлуването на Русия в Украйна в началото на 2022 г., се стабилизираха след една година. През цялата 2024 г. годишният темп на инфлация на цените на енергията беше леко отрицателен през повечето месеци, съобщава Euronews.

Сметките за енергия играят решаваща роля в бюджетите на домакинствата, като през 2023 г. електроенергията, газът и другите горива представляват 5,5% от общите разходи на домакинствата в ЕС. Това е от особено значение за домакинствата с ниски доходи, тъй като те трябва да отделят по-голям дял от бюджета си за разходи за енергия.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: iStock

Цените на енергията варират значително в Европа, но в кои държави са най-скъпите и най-евтините цени на електроенергията и газа?

Голяма разлика

Индексът на цените на енергията за домакинствата (HEPI), съставен от Energie-Control Austria, MEKH и VaasaETT, предоставя най-актуалните данни за цените на електроенергията и газа за домакинствата в столиците на 33 европейски държави.

Към 3 януари 2025 г. цените на електроенергията за крайни потребители в Европа варират в широки граници - от 9,1 евро/кВтч в Будапеща до 40,4 евро/кВтч в Берлин, докато средната стойност за ЕС е 25,5 евро/кВтч.

Освен Берлин, най-скъпите градове за електроенергия за домакинствата са:

  • Брюксел (38,5 евро/кВтч),
  • Копенхаген (37,5 евро/кВтч),
  • Лондон (36,8 евро/кВтч),
  • Берн (36,4 евро/кВтч).

След Будапеща, която е с най-ниска цена на електроенергията, се нареждат:

  • Киев (9,8 евро/кВтч),
  • Белград (10,5 евро/кВтч),
  • Подгорица (11,1 евро/кВтч).

За София цената е 14,7 евро/кВтч, с което се нарежа сред страните с по-евтина електроенергия в ЕС, на 7-ма позиция. 

Цените на електроенергията в столиците на страните от Централна и Източна Европа са по-ниски от средните за ЕС. Единственото изключение е Прага (35,3 евро/кВтч), която е единствената столица в региона, където цените надвишават средните за ЕС.

Защо цените на електроенергията се различават толкова много?

Експертите обясняват разликите в номиналните цени на електроенергията за битови нужди с различни специфични за пазара фактори. „Различният енергиен микс при производството (зависимост от природен газ, ВЕИ и др.), стратегиите за снабдяване и ценообразуване на доставчиците, кръстосаното субсидиране, тарифният микс и мерките за подпомагане, които все още са ефективни на някои пазари, оказват влияние върху формирането на цените“, обясняват Рафаила Григориу, ръководител на проекта HEPI и ръководител на гръцкия офис на VaasaETT, и Илиана Папамаркоу, старши анализатор на данни във VaasaETT.

Например, те добавиха, че Берлин е на първо място в списъка главно поради значителните разходи за мрежови такси и данъци. Ако се вземе предвид само енергийният компонент, Германия ще се нареди на 10-то място сред 33-те анализирани пазара, по-ниско от Италия, Великобритания и Нидерландия.

Цени на електроенергията в стандарти за покупателна способност

Когато се коригират спрямо стандартите за покупателна способност (СПС), класацията на цените на електроенергията се променя значително, тъй като СПС осигурява по-справедливо сравнение. Като изкуствена парична единица той елиминира общите разлики в ценовите равнища.

Когато са изразени в СПС, цените на електроенергията варират от 10,6 в Осло до 43,9 в Прага, което показва значителните промени в класациите в сравнение с номиналните цени. „Чехия е характерен пример за това как се променя класирането на пазара при изразяване на цените в СПС“, казват Григориу и Папамаркоу от VaasaETT. Прага се нарежда на 7-мо място по номинални цени на електроенергията, но заема челно място по PPS.

Най-драматичните промени в класацията включват:

  • Берн: от 5-то място в евро до 23-то място, 
  • Град Люксембург: спад от 12-то място в евро до 24-то място, 
  • Копенхаген: Копенхаген: от 3-то място в EUR на 15-то място, 
  • Варшава: Повишение от 18-о място в евро до 6-о място в СПС (стандарти за покупателна способност),
  • Вилнюс: Повишение от 16-о място в ЕС до 7-о място в СПС.

 

Тези промени показват, че макар източноевропейските столици често да имат по-ниски номинални цени на електроенергията, по-ниската покупателна способност прави електроенергията по-голяма финансова тежест за домакинствата. Обратно, западноевропейските и северноевропейските градове могат да изглеждат скъпи в номинално изражение, но да станат относително по-достъпни, когато се коригират за ППС.

Стокхолм е голямо отклонение по отношение на цените на газа

Снимка: istockphoto

В целия ЕС цените на газа за крайни битови потребители варират от 2,5 евро/кВтч в Будапеща до 33,3 евро/кВтч в Стокхолм - над 13 пъти по-високи, отколкото в Будапеща.

„Това може да се обясни с естеството на шведския газов пазар; малкия размер от само 77 000 битови потребители на газ в цяла Швеция, от които 50 000 в изолираната газова мрежа в Стокхолм“, казаха Рафаила Григориу и Илиана Папамаркоу.

След шведската столица се нареждат:

  • Амстердам (18,3 евро/кВтч),
  • Берн (17,4 евро/кВтч),
  • Рим (15 евро/кВтч).

Лондон е с най-ниската ставка сред петте най-големи икономики - 8,8 евро за киловатчас.

Григориу и Папамарку обясняват разликите в цените на газа с няколко фактора, сред които „различните стратегии за снабдяване и ценообразуване, нивата на съхранение, температурата и метеорологичните условия, взаимовръзката с други пазари, кръстосаното субсидиране и тарифния микс“.

Цените на газа варират от 3,8 евро/кВтч в Будапеща до 28,3 евро/кВтч в Стокхолм. Забележителните промени в класацията включват

  • Берн: от 3-то място в евро до 16-то място 
  • град Люксембург: от 10-то място в евро до 21-во 
  • Копенхаген: Копенхаген: спаднал от 3-то място в EUR на 15-то място 
  • Дъблин: Дъблин се изкачва от 8-мо място в евро до 18-то място 
  • София: От 15-о място до 3-то място 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации