1 USD
1.72168 BGN
Петрол
67.68 $/барел
Bitcoin
$85,152.5

Кои балкански държави ще се включат в бойкота на магазините?

С колко намаля оборота на магзините в Хърватия след бойкота?

Потребителската платформа „Halo, Inspector“ обяви пореден общ бойкот на магазините и услугите в Хърватия на 7 февруари, заради рекордно високите цени, последван от седемдневен бойкот на една-единствена търговска верига, който започва на 8 февруари. Йосип Келемен, съветник в платформата „Halo, Inspector“, заяви, че Босна и Херцеговина, Сърбия, Северна Македония и Косово също ще се присъединят към бойкота. За разлика от Хърватия, в Босна и Херцеговина е обявен двудневен бойкот, но не е посочена конкретна верига или магазин, съобщи „Сараево Таймс“, цитирано от БГНЕС. 

Кои страни ще бойкотират магазините?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: Istock.com

Кампанията беше стартирана за първи път в Хърватия миналия петък. Успехът на хърватския бойкот породи ефект на доминото и други балкански държави решиха да се включват в бойкота. Страните, които са обявили, че ще се включат в бойкота са Босна и Херцеговина, Сърбия, Северна Македония, Косово, Черна Гора, Словения. Призиви и планове за бойкоти има и в Словакия, Румъния, Гърция, Албания и Унгария. 

България също ще се включи. В социалната мрежа Facebook e създадена група, наречена "Бойкот на супермаркетите". Организатори на инициативата са Движение „Системата ни убива“, Федерация на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи. 

Високите цени в Хърватия

Снимка: iStock
В Хърватия, преди бойкота в петък, правителството добави още 40 артикула към съществуващия списък от 30 основни продукта с ограничени цени, съобщиха местни медии. Тези продукти включват определени видове сирена, кафе и домакински стоки като сапун. Хърватия е притисната от инфлацията, достигайки годишен темп от 4,5% през декември — най-високият в еврозоната, където средният процент е 2,4%. Хърватските вериги супермаркети също реагираха на протестното движение, като обявяват намаление на цените на над 1000 продукта от 5 февруари. 
 

Снимка: iStock

Данните, цитирани от БТА, за всички дейности показват, че в петък, 24 януари 2025 г., общият брой на фискализираните фактури е 5 096 083, на обща стойност 78 373 051,19 евро.

Една седмица преди това – в петък, 17 януари 2025 г., общият брой на фискализираните фактури е 7 195 480, на обща стойност 121 898 234, 32 евро.

Според тези данни издадените фискализирани фактури в деня на бойкота, 24 януари 2025 г., са с 29% по-малко, а общата им стойност е по-ниска с 36%.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук