
Производител на сладолед у нас закрива бизнеса си и се мести в Румъния
Фабриката обяви масово съкращение на работници
Индустрията е оценена на 80 милиарда долара
Търговците на диаманти твърдят, че индустрията на стойност 82 млрд. долара е в застой заради митата на Доналд Тръмп и глобалната търговска война. Доставките през центъра за търговия със скъпоценни камъни в Антверпен са спаднали до около една седма от нормалните нива, съобщава Financial Times, цитирано от БГНЕС.
Широкообхватните мита на Тръмп включват 10% такса върху вноса на диаманти, както и ответни мита срещу държави на произход, въпреки че много други ценности като злато и мед са изключение.
САЩ е най-големият потребител на диаманти в света. На страната се пада около половината от световното търсене, но те трябва да внасят всички диаманти, тъй като няма местен добив. Тръмп спря прилагането на ответните мита за 90 дни, но основното мито от 10% остава в сила. Несигурните перспективи имат отслабващ ефект върху търговците на скъпоценни камъни, както и върху огромната индустрия за шлифовани диаманти в Индия.
Доставките на диаманти от Антверпен, един от най-натоварените центрове за търговия със скъпоценни камъни в света наред с Дубай, са спрели, след като Тръмп обяви новите глобални мита този месец. Според Карен Рентмистърс, главен изпълнителен директор на Антверпенския диамантен център, няма смисъл диамантите да бъдат част от американските мита. Тя сравнява сътресенията в глобализираната индустрия с тези, причинени от пандемията от коронавирус.
Дневните доставки към момента представляват само една седма от нормалните нива. Рентмистърс подчерта, че това опустошава индустрията, в която "всичко е спряло".
Според анализатори световната търговска война вероятно ще засегне цялостното търсене на диаманти, което едва започва да се съживява след няколко трудни години, и ще създаде сериозни смущения във веригата на доставки.
Индия, чиято голяма индустрия за шлифовани диаманти обработва над 90% от тях, може да бъде особено силно засегната.
Счита се, че обработените диаманти произхождат от страната, в която са били шлифовани, което означава, че многомилиардната индийска индустрия за износ на диаманти ще бъде засегната от предложеното от САЩ 27% мито върху индийските стоки, освен ако двете държави не постигнат споразумение.
Проблемът за световното търсене на диаманти е несигурността, обясни Пол Зимниски, независим анализатор на диаманти, и добави, че когато хората не са сигурни, те се колебаят да купуват и да инвестират. Той смята, че това ще окаже известно въздействие върху потребителските стоки, като например луксозните стоки, каквито са диамантите.
На 2 април Тръмп обяви въвеждането на 10 % мито за всички държави и повишени мита за някои от тях. На 9 април американският президент обяви 90-дневна пауза на митата за най-големите търговски партньори на САЩ.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Фабриката обяви масово съкращение на работници
Целта е да се улесни потребителското сравнение в реално време
Равнището на регистрираната безработица е 5.5%