1 USD
1.81045 BGN
Петрол
73.25 $/барел
Bitcoin
$83,880.5

Как се е променила британската икономика през управлението на кралица Елизабет II

Когато британската кралица се качва на престола през 1952 г., инфлацията е била 11,2%

Почина кралица Елизабет II - най-дълго управлявалият съвременен монарх в историята, която беше на престола на Великобритания 70 години.

Икономиката на Обединеното кралство през 2022 г. е едва разпознаваема от тази, която посрещна Кралица Елизабет II преди 70 години, пише Bloomberg.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Маслото и беконът се взимат с купони през 1952 г., когато Втората световна война хвърля дълга сянка върху икономика, която е само една пета от сегашния размер. Парите се броят в шилинги, мъжете са ноили вратовръзки дори в почивните дни, а халба бира е струвала само 6 пенса.

Днес костюмите не са толкова позната гледка в британския пъб, а виното и джинът са много по-популярни питиета. Къщите, които някога са се купували благодарение на един доход в семейството, сега струват двойно повече.

Снимка: Getty Images

Някои проблеми от онази епоха обаче остават познати. Когато кралица Елизабет II се качва на престола преди седем десетилетия, инфлацията е била 11,2% или на ниво, което икономистите прогнозират да бъде достигнато по-късно през тази година.

Обединеното кралство днес е по-богато и с по-високо качество на здравеопазването. Населението, родено през 1952 г., е имало доходи, по-високи от средните на съгражданите им през целия им живот. А мъжете и жените, които са на 70-годишна възраст днес, се очаква, че ще живеят седем години по-дълго отколкото преди седем десетилетия.

Икономиката на Великобритания, междувременно, претърпя, редица бумове и спадове. Сътресенията на финансовите и петролни пазари, Brexit, а също и коронавирусната пандемия са само част от кризите, белязали управлението на Кралицата.

Никъде обаче трансформацията на Великобритания не е била по-очевидна, отколкото на пазара на жилища. Според Nationwide Building Society, средната цена на имотите се е увеличила с не по-малко от 2 000 британски лири на квадратен метър, което означава, че жилищата са изпреварили значително инфлацията и растежа на печалбите и през някои години са генерирали повече богатство за собствениците им, отколкото те са печелили от работа.

Собствеността на жилища нараства значително през втората половина на миналия век, по-конкретно при управлението на Маргарет Тачър, която набляга на визията си за „демокрация на собствеността“ и насърчава наемателите на да купуват домовете си. Тенденцията обаче се е обърнала през последните 20 години поради рязкото увеличение на цените на имоти.

Бумът на цените на жилищата през последното десетилетие беше подсилен от рекордно ниските лихвени проценти. Откакто е основана през 1694 г., референтният лихвен процент на Английската централна банка никога не е бил на нива под 2% до 2009 г.

След това дойде ударът и от финансовата криза, последвана от период на бавен растеж и пандемията от коронавирус. Английската централна банка отговори с натискане на лихвите близо до нулата и изкупуване на облигации, за да потисне пазарните лихвени проценти. Сега, когато инфлацията е достигнала 40-годишен връх, тази ера е към края си.

През 70-те години инфлацията е достигнала средно едва 5%, оставяйки цените почти 24 пъти по-високи общо през периода.

Обединеното кралство вече не е търговската сила, каквато е било някога. През 1960 г. то представлява почти 9% от световния износ на стоки. Сега неговият дял е малко повече от 2%.

Спадът настъпи, когато производството се ориентира към икономики с по-ниски разходи като Китай. Период на спад последва и Brexit, като възстановяването на износа от пандемичната криза се случва доста по-бавно отколкото в съседните държави.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук