
Златото с рекордни цени: Какво се случва със среброто?
Ще се вдигне ли цената на среброто след тази на златото?
Цената на питейната вода е ключов показател за разходите на домакинствата
Последното проучване, проведено от онлайн платформата за пътуване Holidu, сравнява цените на чешмяната вода в 36 града в Европейския съюз, както и в 114 града по света. Цената на питейната вода е ключов показател за разходите на домакинствата, ето къде в Европа плащат най-скъпите и най-евтините сметки за вода.
Според проучването, Осло, Норвегия, се нарежда на първо място по висока цена на питейната вода в Европа. Жителите на норвежката столица плащат 5,51 евро за 1000 литра (1 м³) вода. Това е най-високата цена в изследваните европейски градове.
След него в класацията се нареждат Щутгарт (Германия) – 4,67 евро/m³, Копенхаген (Дания) – 4,37 евро/m³ и Ротердам (Нидерландия) – 3,99 евро/m³. В топ 10 попадат също Стокхолм, Лион, Брюксел и Хамбург, където цената на водата надхвърля 3,40 евро/m³.
Сред страните с най-евтината вода, класацията е измерила в Неапол, Италия. В този град италианците плащат само 1,29 /m³. Други градове с ниски цени включват Будапеща (1,23 евро/m³), Атина (1,16 евро/m³) и Рим (1,05 евро/m³). Най-ниската цена в ЕС е регистрирана в Милано – едва 0,40 евро/m³.
Проучването на Holidu използва данни от Международната мрежа за сравнителен анализ на водоснабдителни и канализационни услуги (IBNET). Всяка държава има различна система на ценообразуване, която включва:
В някои държави, като Германия и скандинавските страни, високите цени отразяват силен ангажимент към качеството на услугата и екологичните стандарти. От друга страна, в Южна Европа и Източна Европа по-ниските разходи за водоснабдяване и субсидиите водят до значително по-ниски цени.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Ще се вдигне ли цената на среброто след тази на златото?
Кои сектори имат най-големи проблеми?
„Категоричното ми мнение е, че тази дейност се нуждае от регулация“, казва доц. д-р Драгомир Стефанов