
Традиция на хиляди години: В този град жителите се поливат взаимно с вино
Местните власти са обезпокоени от наплива на посетители, които не разбират значението на празника и идват основно с намерението да се напият
Чрез AI учените вече могат да прогнозират кога и къде е бил изработен даден надпис
Освен с акведукти, медицина, образование, пътища и право, древните римляни оставят след себе си и нещо по-трудно за разчитане, но не по-малко ценно – хиляди надписи, издълбани по паметници, сгради и гробници. Днес тези фрагменти от миналото са безценни източници на информация за живота в Античността – и благодарение на нова разработка на Google DeepMind, тяхното разчитане вече е по-лесно.
С помощта на изкуствен интелект Aeneas – наречен на името на легендарния троянски герой – учените могат да прогнозират кога и къде е бил изработен даден надпис и да възстановят липсващи части от текста. За историците това е истинска революция, тъй като голяма част от надписите, запазени до днес, са силно фрагментирани и увредени от времето.
„Aeneas помага на историците да интерпретират, датират и възстановяват латински надписи, които иначе биха останали частично или напълно неразбираеми,“ казва д-р Тея Сомершийлд от Университета в Нотингам, съавтор на проекта.
Програмата е обучена върху база от над 200 000 документирани латински надписа, съдържащи около 16 милиона символа. С нея изследователите могат не само да възстановят липсващи думи, но и да открият сходни надписи, които поставят фрагментите в правилния исторически момент.
Aeneas използва текста, а в някои случаи и изображенията от изследвания надпис, за да изгради списък с подобни по стил, съдържание и произход надписи, датирани между VII и VIII век пр.н.е. Вместо просто да търси съвпадащи думи, системата открива по-дълбоки исторически и езикови връзки. Така тя не просто попълва липсващи елементи, а свързва текста със значими паралели от цялата антична история.
Древните надписи са уникални, защото представляват гласа на обикновените хора – от императори до занаятчии, влюбени и продавачи. Срещат се във всякакви форми: императорски декрети, надгробни плочи, любовни послания, графити, договори и дори жалби.
Според учените всяка година се откриват около 1500 нови надписа, но огромна част от тях са повредени или с неясен произход. Проблемите с физическото състояние на артефактите, както и тяхното разпръскване из различни музеи и частни колекции, правят задачата по разчитане изключително сложна.
Именно тук се намесва AI системата Aeneas, разработена съвместно от екипа на Google DeepMind и учени, ръководени от Янис Ассаел. Резултатът е инструмент, който не просто „поправя“ текстове, а подпомага с истинсканаучна реконструкция на античното минало – базирана на модели, които „разбират“ езика и историята.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Местните власти са обезпокоени от наплива на посетители, които не разбират значението на празника и идват основно с намерението да се напият
Това са навици, които можеш да приложиш още днес
Някои се продават с 200 000 долара под реалната си цена