Автомобилни гиганти обявиха сътрудничество за разработването на "умни" гуми
Финансовите подробности за новия проект не се разкриват
Анализаторите очакват ръст от 3-5% тази година
Специалните пратеници на bTV Новините Стоян Георгиев, Александр Осиченко, Марио Николчев, Цветана Балабанова, Огнян Кръстев и Ивайло Ангелов предават цяла седмица от горещите точки в Украйна. Следете техните включвания в новинарските емисии и предаванията на bTV, по повод втората годишнина от началото на войната.
Войната започна на 24 февруари 2022 г. Какво се случва с икономиката на страната две години по-късно?
Украинският бизнес се адаптира сравнително бързо към сложните и бързо променящи се условия, преконфигурирайки бизнес процесите, реорганизирайки логистичните маршрути и т.н. Въпреки много негативни фактори и висока степен на несигурност, анализаторите очакват украинската икономика да нарасне с 3-5% през 2024 г., пише gmk.center.
През цялата 2023 г. анализаторите непрекъснато коригираха своите прогнози. Появата на едни фактори и изчезването на други се отрази на икономиката през 2023 г. както отрицателно, така и положително. Първите включваха блокадата на границата с Полша, която потенциално може да намали БВП с 1% и подкопаването на язовира на Каховската ВЕЦ, след което Министерството на икономиката влоши прогнозата за икономически растеж до 2,8% от 3,2%.
Очаквания за 2024
Като се има предвид настоящата ситуация, очакванията за растеж на украинския БВП през 2024 г. са в диапазона 3-5%. Прогнозата в основния финансов документ на страната – Държавният бюджет-2024 – е заложена на 4,6% в окончателния вариант при 5% на първо четене.
Поради удължаването на войната платформата Dragon Capital понижи прогнозата си за икономически растеж за 2024 г. от 8% на 4% през есента. От своя страна ICU Investment Group влоши оценката си от 6,4% на 5%, до голяма степен поради риска от намалена финансова подкрепа за Украйна.
Поддържането на отвореност и сигурност на логистичните маршрути е от решаващо значение за Украйна. Въпреки продължителната блокада на западните пътни прелези и недостатъчната стабилност на морския износ, има известни надежди за бързо разрешаване на ситуацията. В своите прогнози за 2024 г. украинските инвестиционни анализатори изхождат от предпоставката, че през 2024 г. няма да има гранична блокада.
Според Dragon Capital пълноценното функциониране на морския коридор може да увеличи приходите от износ с 9-10 милиарда долара и да поддържа растеж на БВП до 5 процентни пункта през 2024 г., докато Министерството на инфраструктурата оценява икономическия ефект от работата на пристанищата на Голяма Одеса през следващата година с до 8 процентни пункта допълнителен растеж на БВП.
Двигателите на растежа на украинската икономика през 2024 г. могат да бъдат публичното и частното потребление, отбранителната промишленост и експортните индустрии (агропромишлен комплекс, стоманодобивната промишленост), държавните инвестиции във възстановяването на инфраструктурата и др.
Фотокредит: bTV
Финансовите подробности за новия проект не се разкриват
Германското правителство, което притежава 12% от Commerzbank
Ето с колко пункта Европейската централна банка понижи лихвените си проценти