Централна банка на Сирия нареди на търговските банки да подновят дейността си утре
Изявлението идва ден, след като дългогодишният президент Башар ал Асад беше свален от власт
Случващото се ще окаже влияние най-вече вътре в Иран, каза Мохамед Халаф пред businessnovinite.bg
Иранският президент Ебрахим Раиси загина при катастрофата с хеликоптер в неделя заедно с външния си министър. Новината потвърди в социалните мрежи и иранският вицепрезидент. Погребението на Раиси ще е утре в Табриз. Въпросът, който се задават мнозина е- какво следва оттук нататък за световната икономика и международните отношения.
Това, което трябва да се вземе предвид на първо място е ролята на Иран в търговията с петрол. Иран изнася повече петрол от когато и да било за последните 6 години. Техеран е продавал средно 1,56 млн. барела на ден през първите три месеца на годината – почти всички на Китай, което е най-високото количество от третото тримесечие на 2018 г.
"Все още не е ясна причината за катастрофата, в която загина Раиси. Има няколко теории, но ако гледаме хубаво снимките и прочетем внимателно доклладите, ще си дадем сметка, че вероятно не става дума за инцидент, а за преднамерено действие. Още повече с хеликоптера на президента е имало още два хеликоптера, те къде са? Ккаво се е случило с тях, защо някой от тях не е катастрофирал? Има много въпросителни около случилото се", заяви пред businessnovinite.bg журналистът Мохамед Халаф.
По думите му веднага след новината за смъртта на иранския президент, иранската валута се е сринала, а цената на петрола е тръгнала нагоре. "Случващото се ще повлияе на отношенията между Иран и САЩ, както и чисто икономически на отношенията между Китай и Иран. Но най-голям проблем се очаква вътре в Иран. В страната има криза, ниски заплати и скъпи стоки, хората вече масово негодуват", категоричен е Халаф.
По думите му по-голямата част от печалбите от продажбата на петрол Иран е отклонявал към атомната си програма.
След като ядрената сделка от 2015 г. между Иран и западните сили се разпадна през 2018 г. заради налагането на мащабни санкции от страна на тогавашната президентска администрация на Доналд Тръмп в САЩ, Иран ускори ядрената си програма. По този начин изглежда страната не е далече от изграждането на ядрено оръжие.
В края на април САЩ прокара нови санкции срещу петролния сектор на Иран. Целта беше даконодателството да разшири санкциите срещу Иран и да обхване и чуждестранни пристанища, кораби и рафинерии, които съзнателно обработват или транспортират ирански суров петрол в нарушение на съществуващите санкции на САЩ.
Предвижда се разширяване и на т.нар. вторични санкции, за да се обхванат всички трансакции между китайски финансови институции и санкционирани ирански банки, използвани за закупуване на петрол и петролни продукти.
Изявлението идва ден, след като дългогодишният президент Башар ал Асад беше свален от власт
Коя е най-добрата железопътна компания в Европа?
Новият налог влиза в сила от януари