1 USD
1.72426 BGN
Петрол
61.43 $/барел
Bitcoin
$96,827.7

Храни, отгледани в Космоса

Свят

Как човечеството отглежда храна в орбита?

Ако бяхте астронавт, живеещ на Международната космическа станция (МКС) или пътуващ далеч в космоса в продължение на месеци или години, щеше да ви е необходима прясна храна. Щеше да ви е необходимо да отглеждате култури. Щеше да ви е необходимо земеделие в космоса.

Но могат ли растенията да растат в космоса? Колко е трудно да се създаде устойчив източник на храна там горе? Нека разгледаме докъде е стигнало космическото земеделие и как може да изглежда бъдещето на храната в космоса.

Земеделието в нулева гравитация

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Едно от най-големите предизвикателства пред земеделието в космоса е намирането на вода и хранителни вещества на други планети или транспортирането им в космически кораб или космическа станция. На планета като Марс, например, намирането на вода или хранителни вещества, за да могат растенията да растат в космоса, може да е почти невъзможно, а транспортирането на пратка вода или хранителни вещества до МКС е скъпо.

Изстрелването на един килограм товар в космоса струва около 10 000 долара, а 1 галон вода е около 8,33 килограма, доста висока цена за изпращане на достатъчно H2O за култури в космоса.

Време е за дехидратирана храна... или не?

Астронавтите, които живеят на МКС, получават редовни доставки на храна, която понякога включва пресни плодове и зеленчуци, но обикновено се налага да добавят вода към дехидратираната храна. За многогодишно пътуване до друга планета няма да има никакви доставки с провизии. С течение на времето предварително опакованите лиофилизирани храни биха остарели и биха изглеждали по-малко вкусни, а витамините в тях вероятно биха се разградили.

Почва? Не, благодарим: аеропониката спасява положението

На планети като Луната и Марс няма почва само реголит, лишен от органични вещества. Въпреки това НАСА отглежда растения без почва или вода от 1997 г., първо на станцията "Мир", а след това и на МКС.

Астронавтите използват аеропоника. Това е техника, при която корените се оросяват с хранителна мъгла. Така се намалява потреблението на вода с 98%, на торове с 60% и се елиминират пестицидите напълно. Резултатът? Здравословна, питателна храна, целогодишно.

Салатен бар в орбита: да отгледаш вечерята си

Още през 50-те години учените се интересуват от отглеждане на водорасли в космоса. До 80-те години експериментите включват вече познати култури: пшеница, соя, картофи, маруля, фъстъци. Днес имаме „машина за салати“ — компактна, но ефективна система на борда на МКС.

Системата Veggie отглежда различни салатни култури във възглавници с глинена среда и тор. Отглеждани са червена маруля ромен, китайско зеле, мизуна, къдраво зеле и дори цветя.

Психология сред зелените листа: градинарство като терапия
Градинарството на борда не е само заради храната. То подобрява психичното здраве на екипажа, повишава удовлетвореността и дори когнитивните функции. Астронавтите оценяват красотата на цветята и удоволствието от грижата за растенията, фактор, който допринася за по-добра адаптация по време на дълги мисии.

Визия за бъдещето: надуваеми градини и маруля за 25 дни

НАСА разработва надуваемата Flex Aeroponic System, компактна, гъвкава и ефективна система, която може да се разпъне на друга планета. Изследванията показват, че микрогравитацията може да увеличи добивите до 1000 връзки маруля за по-малко от месец.

Този тип технологии са от ключово значение за бъдещи мисии до Марс или Луната. И не само откритията от космоса могат да революционизират и земното земеделие.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук