
Разходи за Великден: Къде е по-скъпо - в големия град или в малкия?
Сравняваме цените в столицата София и малкия родопски град Ракитово
Какво оборудване изнася България?
От 17 държави в ЕС, България е на осмо място по износ на космическо оборудване. Това показват данни от Евростат, цитирани от БНР.
На 12 април станаха 64 години от първия полет на човек в космоса. На тази дата Юрий Гагарин, тогава само на 27 години, прекарва 108 минути, гледайки Земята от височина, която никой човек не беше достигал преди него. Това дава начало на космическата надпревара. Но къде се намира нашата страна, когато говорим за технология и космическо оборудване?
За 2024 г. България е изнесла космическо оборудване на стойност 5,6 млн. евро. Ръстът на износа е в пъти, като за 2023 г. той е бил около 860 хил. евро. Само една българска компания за производство на сателити посети миналата година директорът на НАСА Бил Нелсън, при посещението си у нас. Защото компанията работи с редица американски клиенти.
В началото на тази година "ЕндуроСат" изстреля на първия спътник "Балкан-1" и обяви, че ще създава съзвездие от 120 сателита "Балкан" за наблюдение и опазване на околната среда и предотвратяване на бедствия.
Данните на Евростат сочат, че износът на космическо оборудване от ЕС достига 1,217 млрд. евро. В това са включени сателити, ракети носители и други. ЕС е изнасяла най-много за САЩ - 77,3 от сто експорта. Индонезия е на второ място, Южна Корея е трета.
Наскоро Доброслав Димитров, който е част от българската компания посочва:
"Това, което не може да си произведем в Европа, са чиповете. Ние нямаме чиповете, нямаме производствените възможности да ги произведем тези чипове и нямаме изкуствен интелект. В момента изцяло на това поле са САЩ и Китай".
Първи в класацията на износителите на космическо оборудване са Германия, следват Франция, Белгия, Финландия, Италия, Нидерландия и Швеция.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Сравняваме цените в столицата София и малкия родопски град Ракитово
Фабриката обяви масово съкращение на работници
Индустрията е оценена на 80 милиарда долара