1 USD
1.81684 BGN
Петрол
Bitcoin
$67,746.4

Храни, които експертите в хранителната индустрия избягват

Храни, които експертите в хранителната индустрия избягват

Ето какво казват учените за тези храни

 

Колко здравословни или не са определени храни за нас е горещо обсъждана тема сред експерти и потребители и няма лесни отговори. Но когато експерти по безопасност на храните казват какво избягват да ядат, то трябва да обърнем по-специално внимание.

Всеки може да получи хранително отравяне, но някои хора имат по-висок риск да се разболеят и да развият тежко заболяване. Те включват хора над 65-годишна възраст, деца под 5-годишна възраст, бременни жени и хора с отслабена имунна система. Тези лица може да се нуждаят от допълнителни предпазни мерки.

Ето част от нещата, които хранителните експерти споделят, че избягват:

Кълнове

Дъг Пауъл, професор по хранителна безопасност в Държавния университет на Канзас обяснява, че кълновете са били в основата на 40 процента от случаите на бързо разпространение на хранителни инфекции през последните 20 години и толкова пъти са били причина за спиране на храни, че "просто не си струва риска", пише today.com.
 
Кълновете - люцерна, боб, леща или детелина - могат да добавят приятна хрупкавост към ястията, но яденето им сурови или дори леко сварени е твърде рисковано за тези експерти. Всеки суров продукт има потенциала да съдържа болестотворни патогени, поради което е важно да се мият плодовете и зеленчуците, преди да се консумират, казва д-р Кийт Шнайдер, професор в отдела по хранителни науки и хранене на човека в Университета на Флорида. 
Кълновете изискват топли, влажни условия, за да растат, което също е идеално за растежа на патогени като E. coli, салмонела или листерия.

Сурово мляко

„Има някаква мания за изцяло натуралните продукти от сурово мляко. ... За мен това не е храна, това е предизвикателство“, казва Шнайдер.

Суровото мляко не е пастьоризирано, добавя Шнайдер - процес, който загрява млякото до определена температура, за да убие бактериите. 

„Това е суров селскостопански продукт, който излиза от вимето на крава и има голяма вероятност вимето да се замърси и бактериите да се пренесат в млякото“, обяснява Шнайдер.

Те включват патогени като Е. coli и кампилобактер, добавя той, както и листерия, бруцела и салмонела. Това се отнася за сурово мляко от овце, кози, камили и биволи.

Консервирани домати

Смолистите облицовки на тенекиените кутии съдържат бисфенол-А, синтетичен естроген, който се свързва със заболявания, вариращи от репродуктивни проблеми до сърдечни заболявания, диабет и затлъстяване. За съжаление киселинността (видна характеристика на доматите) кара BPA да проникне в храната ви. Проучванията показват, че BPA в тялото на повечето хора надвишава допустимото количество, а това потиска производството на сперматозоиди или причинява хромозомно увреждане на яйцата на животните, казва Фредрик фон Саал, д-р, ендокринолог в Университета на Мисури, който изучава бисфенол-А.

Отглеждана сьомга

Природата не е предвидила сьомгата да бъде натъпкана в малки водни басейни и хранена със соя, птичи отпадъци и хидролизирани пилешки пера. В резултат на това отглежданата сьомга е с по-ниско съдържание на витамин D и по-високо на замърсители. Според Дейвид Карпентър, доктор по медицина, директор на Института по здравеопазване и околна среда към университета в Олбъни най-замърсената риба идва от Северна Европа.

По-добре е да заложите на атлантическата сьомга.

Бял шоколад

Шоколадът е не само приятно лакомство, но и източник на полезни фитонутриенти, които увеличават притока на кръв в мозъка, защитават кръвоносните съдове, подобряват настроението и концентрацията. Белият шоколад няма нито едно от тези свойства, обяснява д-р Дрю Рамзи от Колежа за лекари и хирурзи към Колумбийския университет.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии