1 USD
1.71971 BGN
Петрол
63.11 $/барел
Bitcoin
$97,155.8

Голямото надлъгване: Седем извода от споразумението за ресурси между САЩ и Украйна

Какво ще донесе споразумението и за двете страни?

САЩ и Украйна подписаха споразумение, което ще даде на Вашингтон достъп до някои от природните ресурси на разкъсваната от война страна, съобщава BBC.

След месеци преговори Вашингтон и Киев най-накрая подписаха дългоочакваното споразумение за редкоземните елементи. Подписването дойде по-малко от два месеца след нашумял словесен спор между президента на САЩ Доналд Тръмп и украинския лидер Володимир Зеленски , който породи обществени съмнения относно бъдещата подкрепа на Вашингтон за Киев.

Ето 7 ключови извода, които можем да направим от сключената сделка, цитирани от BBC: 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Няма украински реванш на САЩ

Тръм искаше Украйна да върне предоставената помощ по време на войната на стойност от 350 млрд. долара - условие, което Зеленски отхвърли. Но Вашингтон изглежда е направил компромис. Украинският премиер Денис Шмигал заяви, че споразумението не постановява страната му да изплати какъвто и да е предполагаем „дълг“.

Тръмп определи споразумението като победа и за себе си, заявявайки, че страната му ще получи „много повече на теория“ от милиардите, предоставени на Украйна от неговия предшественик Джо Байдън.

По-твърд тон от САЩ към Путин

Езикът, използван от САЩ при обявяването на сделката, е значително по-суров към Русия, отколкото обикновено се използва от администрацията на Тръмп.

Споразумението се отнася до „пълномащабното нахлуване на Русия“, а Министерството на финансите на САЩ добавя, че „нито една държава или лице, което е финансирало или доставяло руската военна машина, няма да има право да се възползва от възстановяването на Украйна“.

Нефт и газ, включени наред с минералите

Въпреки факта, че голяма част от разговорите около сделката са свързани с минералните богатства на Украйна, споразумението включва и клаузи за петрол, природен газ и други въглеводороди. Във всички случаи ресурсите остават в украинска собственост, въпреки че САЩ ще получат съвместен достъп.

Включването на петрол и газ се разглежда като смекчаване на украинската позиция, тъй като те не бяха включени в по-ранните проекти на споразумението.

Няма пречка за амбициите на Киев за членство в ЕС

Украйна отдавна се стреми да се присъедини към Европейския съюз и преговорите за присъединяване официално започнаха миналия юни. В Киев имаше известни опасения, че споразумението за ресурсите може да попречи на способността на Украйна да се присъедини към ЕС, ако предостави преференциално третиране на американските инвеститори, тъй като Киев и Брюксел вече имат стратегическо партньорство по отношение на суровините.

Но в текста на споразумението се казва, че САЩ признават намерението на Украйна да се присъедини към ЕС и необходимостта това споразумение да не противоречи на това.

Военният ангажимент на САЩ отново е на дневен ред...

САЩ определи споразумението като задължително за подписване, ако Украйна иска да продължи да получава военна помощ. Първият вицепремиер на Украйна Юлия Свириденко, която отлетя за Вашингтон, за да подпише споразумението, заяви, че то предвижда САЩ да окажат нова помощ в бъдеще, като например системи за противовъздушна отбрана.

Това също би отбелязало промяна в стратегията на Тръмп, който се стреми да намали военната подкрепа за Украйна, откакто се завърна в Белия дом. Един нерешен въпрос е какво в крайна сметка ще означава споразумението за състоянието на войната. Кремъл все още не е отговорил на споразумението.

...но САЩ все още могат да се оттеглят по всяко време

Изглежда няма конкретни гаранции за сигурност от САЩ, нещо, което Украйна и Европа отдавна настояват Белият дом да предостави. Тръмп отдавна не е склонен да поеме същия военен ангажимент, който Байдън беше дал. Вместо това, интересът му да се придържа към курса с подкрепата на САЩ за Украйна е по-скоро имплицитен, поради икономическите ангажименти, посочени в тази сделка.

Това означава, че все още ще има несигурност относно ангажимента на най-важния съюзник на Украйна.

Печалбите ще бъдат реинвестирани в Украйна?

Един интригуващ момент, подчертан от украинското правителство, е, че през първото десетилетие на инвестиционния фонд за възстановяване печалбите ще бъдат „изцяло реинвестирани в украинската икономика“, било то в нови проекти или във възстановяване.

Това би могло да бъде потенциално значително, ако няма финансова полза за САЩ в продължение на 10 години.

Тази разпоредба обаче изглежда не е включена в споразумението, подписано във Вашингтон, въпреки че по-късно може да бъде част от допълнителна „техническа“ сделка. Вицепремиерът Юлия Свириденко заяви в социалните мрежи, че „тези условия ще бъдат предмет на допълнително обсъждане“.

След този първоначален 10-годишен период, Киев казва, че печалбите могат да бъдат разпределени между партньорите.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук