
Голям онлайн супермаркет напуска българския пазар
Последните поръчки ще бъдат доставени на 22 юли
Проектобюджетът на ЕК е в размер на 1,98 трилиона евро
Германия отхвърли предложението на Европейската комисия за бюджет на стойност 2 трилиона евро за периода 2028–2034 г., само часове след като то беше представено от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен в Брюксел, съобщава Bloomberg.
„Всеобхватното увеличение на бюджета на ЕС е неприемливо в момент, когато всички държави членки полагат значителни усилия за консолидиране на националните си бюджети. Затова няма да можем да приемем предложението на Комисията“, коментира главният говорител на германското правителство.
Изявлението на най-голямата държава членка на ЕС подсказва за трудностите, с които Европейската комисия ще се сблъска в опитите си да осигури подкрепа за следващата финансова рамка, която влиза в сила през 2028 година.
По-рано в сряда Комисията представи проектопредложението след интензивни преговори, които продължиха до късно във вторник вечерта и бяха възобновени в сряда сутринта. Бюджетната рамка е на стойност 1,98 трлн. евро – значителен скок в сравнение с текущата рамка за 1,2 трлн. евро. Разликата е еквивалентна на 1% от производството на ЕС.
В проектоплана е включен фонд за конкурентоспособност, просперитет и сигурност в размер на 590 млрд. евро, от които 451 млрд. евро са предназначени за подпомагане на европейските компании, за да изпреварят международните им конкуренти.
С цел да насочи повече средства към нови приоритетни области, Европейската комисия предлага съкращаване на финансирането за земеделие — традиционно едно от най-големите разходни пера в бюджета на ЕС.
Земеделските производители ще получат поне 300 млрд. евро под формата на директни плащания, съобщи председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен пред журналисти в Брюксел. За сравнение, сегашният земеделски бюджет възлиза на 387 милиарда евро, макар че целевото разпределение на средствата ще претърпи известни промени.
Комисията също така предлага 100 млрд. евро финансиране за Украйна за седемгодишния период. Фон дер Лайен коментира, че парите ще подкрепят възстановяването и устойчивостта на Украйна, както и пътя на страната към членство в ЕС.
Предложението от сряда дава началото на дълъг процес, в който Европейският парламент и Съветът на ЕС също ще участват. Лидерите на ЕС трябва да дадат единодушната си подкрепа за бюджета, като преговорите трябва да приключат до края на 2027 г.
Еврокомисарят Майкъл Макграт заяви пред Bloomberg Radio в сряда сутринта, че новият бюджет се изготвя „в предизвикателни обстоятелства“, включително заради необходимостта от започване на изплащането на дълговете на ЕС, натрупани по време на пандемията от COVID-19. Тези плащания трябва да започнат през 2028 г. и могат да достигнат до 25 милиарда евро годишно.
Настоящият дългосрочен бюджет подкрепя около 50 фонда на ЕС - от научни изследвания до енергийни проекти. Финансира се предимно от вноски от държавите членки, като по-богатите икономики са нетни донори в общия фонд.
Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола заяви, че парламентът, който трябва да одобри предложението, ще гарантира, че всеки цент от бюджета ще има значение.
„Фискалната дисциплина не е избор, а е отговорност“, коментира тя.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Последните поръчки ще бъдат доставени на 22 юли
Основните двигатели на инфлацията в еврозоната през юни са били услугите, храните, алкохолът и тютюнът
Износът на стоки от България е 3,3492 млрд. евро през май