„Ние не сме Дисниленд": Възмущение в Рим заради „гладиаторските“ битки на Airbnb в Колизеума
Туристи ще могат да участват в инсценирана битка в гладиаторско облекло
Какво мислят политиците и експертите в нашата съседка
Фермерите в Северна Македония са против изграждането на фотоволтаични централи върху плодородна земя, тъй като смятат, че това е голяма вреда за селското стопанство и осигуряването на истинска храна, казва „Денар“.
Според тях страната има достатъчно неплодородна и планинска земя, която може да се използва за производство на възобновяема енергия, без да се жертват най-добрите и най-плодородните земеделски земи.
„Жалко е да се строят фотоволтаици върху плодородна земя, когато на нея може да се произвежда храна. Ние сме фермери, а не електротехници. Искаме да обработваме земята си, а не да я даваме или продаваме за такива проекти. Ние сме против тази политика, която ни отнема правото на земеделие”, оплаква се фермер от Струмица.
И за експертите това преустройство на плодородна земеделска земя не е логично, при условия, когато по-голямата част от повърхността на страната е планинска, която е подходяща за изграждане на всякакви енергийни мощности.
„В страната има достатъчно планини, където слънцето пече постоянно и където духа вятър, така че там могат да се строят фотоволтаици и вятърни мелници. Не е необходимо да се използва плодородна земя за този вид работа, защото това е краткосрочно решение, което може да има дългосрочни последици за селското стопанство в Северна Македония. Трябва да се спазва принципът на устойчивото развитие, което означава да се опазват природните ресурси и да се гарантира хармония между човека и природата“, съветват експертите по възобновяема енергия.
Но явно правителството не мисли така.
Наскоро се появи информация, че за стратегически инвестиции в страната ще преназначи най-плодородните земеделски земи за изграждане на ВЕЦ, ТЕЦ, АЕЦ, вятърни турбини, концентриращи слънчеви електроцентрали, електроцентрали на биогорива и за повърхностни слънчеви и фотоволтаични електроцентрали.
За целта са предложени промени в Закона за земеделските земи, според които площите от първа до четвърта категория и пасищата да се превърнат трайно в земя за строеж за стратегически енергийни проекти. Промените са публикувани тези дни в националната система от регулации на страната ENER.
Туристи ще могат да участват в инсценирана битка в гладиаторско облекло
Не забравяйте да следите за тези въпроси, които интервюиращият може да използва, за да ви изпита
Данните на комисията по стоковите борси и тържищата показват още, че килограм краве сирене струва 11.39 лв, а кашкавал "Витоша" 17.23 лв.